Toplum Yararı Programına Katılan Kursiyerler İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinde kuruma kayıtlı işsizlerin tekrar çalışma hayatına katılabilmeleri sağlamak amacıyla bir kurs ve programlar yanında toplum yararına çalışma programı da düzenlenmektedir. Bu çalışmada işsizlik sigortası bir kişinin TYP programına katılması halinde işsizlik sigortasını almaya devam edip etmeyeceği bu makalenin konusu olacaktır.

II. Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) ve Şartları

Toplum yararına çalışma programı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı 81 Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinde yerine getirilen kuruma kayıtlı işsizleri topluma kazandırma projesidir. 62. maddesinde Toplum Yararına Programlarının hedefi belirtilmiştir. “TYP’nin hedefi; işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak” olarak belirtilmiştir.

Aynı Yönetmeliğin 63. maddesinde, Toplum Yararına program ve hizmetler arasında, kamu kurum veya kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör sayılmıştır. TYP kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapılmak zorundadır. Diğer hizmet sağlayıcılar ile hizmet alımı yoluyla TYP düzenlenebileceği belirtilmiştir.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir