696 Sayılı KHK İle Kadroya Geçen İşçilere Mahkemeden Büyük Müjde

696 Sayılı Kararname ile Kadroya geçen İşçilere Birçok Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Asgari Ücretin üzerindeki Maaş Farkları Toplu Sözleşme gerekçe gösterilerek ödenmemesi Mahkeme duvarına çarptı

 Sağlık Bakanlığı Bünyesinde Kadroya alınan İşçilerin Taşeron olarak Çalışırken aldıkları Asgari Ücretin %35 üzerindeki Maaşları Kurum Tarafından %4 Toplu Sözleşme Farkının ödendiği gerekçesi ile Kesildi Çalışanlar bunun Üzerine Sağlık Bakanlığına Aleyhine Dava Açtılar Açılan Davayı Kazan İşçiler Davanın Kesinleşmesini Müteakip Bu Farkları alabilecek

Sağlık Bakanlığına Bağlı İl Sağlık Müdürlüğünde Ambulans Çalışan Öz Sağlık İş Sendikası Üyesinin Kadroya geçmeden Önce Asgari Ücretin %36 Fazlasın Kadroya geçiş Sonrasında da ücretine yansıtılmaması, bu ücretin üzerine ayrıca 01.01.2019 tarihi itibariyle %4 Toplu Sözleşme Zammının uygulanması talebiyle açılan dava İşçi lehine Sonuçlanmıştır.

Karar kadroya geçmeden önce asgari ücretin%…… fazlası ile çalışan tüm İşçiler için emsal nitelik teşkil etmektedir.İlgili karara yönelik yasal süreç tamamlandıktan ve kararın kesinleşmesi ile Kamu kurumlarında 696 KHK ile Çalışan Tüm Çalışanların (Güvenlik, Temizlik, Teknik Personel vs.) bu farkları alabilecekleri açıklandı.

Konuyla ilgili Görüşlerine Başvurduğumuz Av. Ali KIRMIZIGÜL Güvenliğin Sesi Haber sitemize yaptığı açıklamada; Davalı Kurumun Davacının Maaşını Düşürmesi tamamen hukuksuz bir uygulama olduğunu ifade etti. Av. Kırmızıgül 696 Sayılı KHK ile Kadroya geçen işçilerin Mevcut tüm Hakları ile kadroya geçtiklerini ifade etti. T.C Anayasasının Kazanılmış hak ilkesi ve Hukuk Devleti İlkesine aykırı bir durum olduğunu yine 4857 Sayılı İş Kanunun 22 ve 62. maddelerine göre İşverenin İş sözleşmesinde tek taraflı Esaslı Değişik yapamayacağını ifade eden Av. Ali Kırmızıgül Kendilerininde bu konuda Davalar açtıklarını dava sonucunda Kamu Kurumlarınca yapılan Keyfi Uygulamaların Mahkeme Duvarına çarpacağını İfade etti.

Av. Ali KIRMIZIGÜL 696 Sayılı KHK ile Kadroya Geçen ve Bu durumda olan Tüm Çalışanların Bu davaları açıp Haklarını aramalarını istedi.

Güvenliğin Sesi Olarak Bu Konu İle İlgili Her türlü sorularınızı Güvenliğin Sesi Haber Sitemizin guvenliginsesihaber@guvenliginsesi.org, info@guvenliginsesi.org ve 0 530 086 06 42 numaralı Whatsapp İleteşim Hattımızdan Konuyla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir