On bir İşçi Sendikası Bir araya Gelerek Bağımsız İşçi Sendikaları Konfederasyonunu Oluşturuyor

İşçi sendikalarının itibar kaybettiğini ve siyasi partilerin arka bahçesi olduğunu vurgulayan İş Sağlığı Güvenliği Çalışanları Sendikası Başkanı İrfan Sayar, 11 sendikanın bir araya gelerek Bağımsız İşçi Sendikaları Konfederasyonu kuracaklarını açıkladı.

Yeniçağ Gazetesinden Sümeyra Kırca’nın Haberine göre Günümüz Sendika ve Konfederasyonlarından umudunu kesen 11 sendika bir araya gelerek Bağımsız İşçi Sendikaları Konfederasyonu adı altında Yeni Bir Konfederasyon kuracaklarını açıkladılar.

Son dönemde; işçinin haklarını korumak için kurulan büyük işçi sendikalarının işçinin istediği zam oranlarını alamaması, makam araçlarında yapılan israf, memura yüzde 4 zam alırken başkana yüzde 50 zam yapılması gibi vak’alar, büyük işçi ve memur sendikalarına güveni sıfırladı. Bu nedenle güvenilir ve tamamen işçinin haklarını koruyacak gerçek bir konfederasyon kuracaklarını duyuran İş Sağlığı Güvenliği Çalışanları Sendikası ve Bağımsız İşçi Sendikaları Geçici Yönetim Başkanı İrfan Sayar, “Türkiye’de 4 büyük işçi konfederasyonu var ve bunların üçü büyük, HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, DİSK var. Büyük konfederasyonlar son zamanlarda kan kaybetmeye başladılar. İşçinin, emekçinin hakkını korumak değil de, daha çok siyasi partilerin arka bahçesi oldular. Biz bağımsız sendikalarla bir toplantı yaptık. Bunun sonunda bir yönetim kurulu kuruldu, bir mutabakat metni imzalandı. Şimdilik 11 sendikayız, fakat her geçen gün sayımız artacak, katılmak isteyenler var aramızda” dedi. Bağımsız İşçi Sendikalarını yakın bir zamanda, yaklaşık 20 sendika ve 18 bin üye ile genişleteceklerini belirten İrfan Sayar, “İşçi sınıfının yeni limanı olacağız. Çok heyecanlıyız, başaracağız” diye konuştu.

İrfan Sayar, yeni yol haritaları hakkında şu bilgiyi verdi; “Biz, gönüllere hitap edeceğiz. Parayla pulla işimiz yok. Biz farklı bir konfederasyon olacağız. Maddi ihtiyaçlarımız karınca kadarınca olacak, yani, Mercedes gibi pahalı arabalara binmeyeceğiz, yüksek binalarmız olmayacak, tamamen işçinin emekçinin yanında olacağız. Ben işçiyim, sendika başkanlarımız da işçi…”

Türkiye’nin en büyük işçi sendikalarından biri olacaklarını vurgulayan İrfan Sayar, “Geçen dönemde, sendikaların yaptığı toplu sözleşmeler işçi kesimini oldukça rahatsız etti. Bu yüzden işçilerden büyük bir talep görüyoruz” dedi.

Kaynak Yeniçağ

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir