Kamu İktisadi Teşekküllerinde (KİT) Çalışan Taşeron İşçiler Kadroya alınıyor!

15 Ekim 2019 Tarihinde Cumhurbaşkanlığınca yayınlanan 1661 sayılı karar Resmi gazetede yayınlandı. Cumhurbaşkanlığı Kararının 8. Maddesinde  KİT lerde  çalışan Taşeron İşçiler Kadroya geçiriliyor.

Cumhurbaşkanlığınca Yayınlanan Kararın 8. Maddesinde Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alım Sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından Çalıştırılmakta olanların 4/12/2017 tarihi itibariyle en az iki yıl kesintisiz (yıllık izin, doğum izni, askerlik ve toplamda 30 günü geçmeyen kesintiler hariç olmak üzere) olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda çalışmış  ve halen çalışmaya devam edenler, aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde halihazırda görev yaptıkları teşebbüs ve bağlı ortaklıklarında işçi statüsünde istihdam edilir. denilmiştir.

Bu Kararın 8 maddesine göre KİT lerde çalışan Özel Güvenlik Görevlileri ve diğer personel kadroya alınacak. Böylelikle Kamuda Taşeron İşçi çalıştırılmasına nokta konuluyor. Bu karın yayınlaması ile Yılladır kadro bekleyen KİT çalışanlarınında Büyük Sevinç yarattı.

Bu kararın Yayınlanmasından Sonra KİT lerde kadroya geçişler tamamlanınca 2020 Yılında Sendikaların İş kolları’da değişecek KİT  çalışanlarında yardımcı işlerde çalışanlarda Esas İş koluna geçecekler. Bilindiği Gibi Kamuda Kadroya geçen Taşeron İşçiler içinde 2020 yılı Miat olarak belirtiliyor. Bu tarihten itibaren Bu işçiler Çalıştıkları kurumların Esas iş kolundaki Sendikalara üye olabilecekler.

Ayrıntılar yakında..

Kamu İktisadi çalışanlarına hayırlı olsun

Facebook adresimizden takip edebilirsiniz TIKLA

Güvenliğin seni

Please follow and like us:

2 thoughts on “Kamu İktisadi Teşekküllerinde (KİT) Çalışan Taşeron İşçiler Kadroya alınıyor!

  1. Bizler 696 khk ile geçen BİT’lerin durumu nedir.Belediye ve belediye iştirakçileri tarafından khk ile geçiş yapanlar ile ilgili bir gelişme varmı.Bildiğiniz gibi bizlere 4A lı KİT teki khk lılara 4D li dediler KİT teki khk lı arkadaşlara 2 tediye verildi biz bit tekilere verilmeyerek ayrı tutulduk.Bizleri aydınlatırsanız seviniriz

    1. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 696 sayılı KHK ile Kurum bünyesine alındılar bunlar yasal olarak ilave tediyelerden yararlanmaya başladılar. 696 KHK ile Belediye ve Bağlı Bit’lerde Çalışanların Belediyelerin Kuracakları şirketler Bünyesine alınacağı Belirtildi. Bazı Belediyeler bu konuda şirketler kurdu bazıları ise Belediye bünyesinde çalıştırılmaya başlandı. Belediyelerin Kurmuş oldukları Şirketler T.T.K hükümlerine Göre kurulmuş ticari işletmeler olduklarından ancak yapacak oldukları Toplu Sözleşmelerde konulacak hükümlere göre ancak ikramiye alabilirler. Aksi takdirde Kamu kurumlarında çalışanlar kamunun imzaladığı toplu sözleşme den yararlandıkları için İlave Tediyeleri alabiliyor. Bazı Özel İdare Çalışanlarının Dava Açarak Mahkemeden İlave tediye alabileceği yönünde karar almıştır. Bu yerel Mahkemenin Verdiği bir Karar olduğu için Mahkeme limitlerinden dolayı kesin karardır. Fakat Yargıtayın bu konuda vermiş olduğu karara göre Belediye Çalışanlarına ve İl Özel İdaresi Çalışanlarına verilemeyeceğine dair Kararı Mevcuttur. Bazı Avukatlar Mahkeme Kesin Karar verdi demeleri biraz kandırmaca olarak gözükmektedir. Çünkü Her Mahkeme bu Davalarda kendi Hükmününü kurmakla mükelleftir. Bir İçtihat olacaksa bu İçtihat Ancak Yargıtay Daireleri Genel Kurulunca alınır ve Bütün Mahkemelerce uygulanır. Şimdiki durumda bütün Mahkemelerin Aynı Kararı vereceklerine dair bir kural yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir