Sağlık Bakanlığında 1963 yılından Beri Toplu İş Sözleşmesi İmzalayan Sağlık İş Sendikası Yetkiyi Kaybetti

Sağlık Bakanlığında 1963 Yılından Beri Toplu İş Sözleşmesi İmzalayan Türk İş Konfederasyonuna Bağlı Sağlık İş Sendikası Yetkiyi Kaybetti. Hak iş Konfederasyonuna Bağlı Öz Sağlık İş Sendikası Arasındaki Yetki Uyuşmazlığı Yargıtay 22. Hukuk Dairesinin Kararı ile Sona Erdi

Sağlık Bakanlığında 1963 Yılından Beri Toplu İş Sözleşmesi İmzalayan Türk İş Konfederasyonuna Bağlı Sağlık İş Sendikası Yetkiyi Kaybetti. Hak iş Konfederasyonuna Bağlı Öz Sağlık İş Sendikası Arasındaki Yetki Uyuşmazlığı Yargıtay 22. Hukuk Dairesinin Kararı ile Sona Erdi .

1961 Yılında Kurulan Sağlık İş Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası 1963 yılından beri toplu İş Sözleşmesi yetkisi aldığı Sağlık Bakanlığındaki yetkiyi kaybetti. Sağlık Bakanlığı bünyesinde Sağlık İş kolunda çalışan işçiler için İmzalanmış toplu iş sözleşmesinin bitimine 6 ay kala Öz Sağlık İş Sendikası. Bakanlık Bünyesinde yeni İşe alınan Özel Güvenlik Personeli, Temizlik ve Hasta Bakım hizmetleri için alınan işçileri üye kaydetti. Daha Sonra yetki başvurusu yapan Öz Sağlık İş sendikası Çoğunluk tespiti aldı.

Çoğunluk Tespitine Sağlık İş Sendikası tarafından itiraz edildi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığındaki yetki uyuşmazlığı Yargıya taşındı . Yargılama sonunda Yargıtay 22. Hukuk Dairesi son Noktayı koydu. Yetkili Sendikanın Öz Sağlık İş Sendikası olduğuna karar verdi!

Sağlık Bakanlığına bağlı iş yerlerinde çalışan (eski kadrolu ve 2019 yılı içerisinde İŞKUR aracılığı ile işe başlayan işçileri) kapsayacak olan 2019 – 2020 dönemi için Kamu Toplu İş Sözleşme Yetkisi alan Öz Sağlık İş Yönetim kurulu. Bir Açıklama yayınladı. Öz Sağlık İş tarafından yapılan açıklamada Yargıtay 22.Hukuk Dairesinden Nihai Kararı verdi. Sağlık Bakanlığı ve Bağlı İşletmelerinde Sağlık İş kolunda çalışan İşçiler adına toplu İş Sözleşmesinin Öz Sağlık iş Sendikasına verildiği ifade edildi.. 

Bundan sonra süreç nasıl işleyecek

Öz Sağlık İş Sendikası açıklamasında ;

 “Kararın öncelikle işçi kardeşlerimiz ile her daim desteklerini bizlerden esirgemeyen Konfederasyonumuz HAK-İŞ’ e hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Sağlık ve Sosyal Hizmet işçilerinin tamamına hizmet veren, üyelerinin ‘‘iş ve sosyal hayat’’ tan kaynaklanan hakları için öncü rolünü üstlenen, yenilikçi ve dinamik sendikacılık anlayışımıza ve misyonumuza inanarak, bizlere güvenerek yetkiyi almamızda en büyük pay sahibi olan üyelerimize, hukukçularımıza, il başkanlarımıza, temsilcilerimize, sendika personellerimiz ve uzmanlarımıza ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Kararın taraflara tebliğinden itibaren T.C  Sağlık Bakanlığı ile İşletme Toplu İş Sözleşmesi yapmak üzere gerekli çalışmalar derhal başlatılacak olup, yapılan/yapılacak çalışmalar üyelerimiz ve teşkilatımız ile koordineli bir şekilde yürütülerek paylaşılacaktır.

SAĞLIK BAKANLIĞINDA ÇALIŞAN İŞÇİLER BİR BÜTÜNDÜR BÖLÜNÜP PARÇALANAMAZ ” ifadelerine yer verildi. 

55 Yıldır Sağlık Bakanlığında Yetki alan Sağlık İş Sendikasının ise atacağı adımlar merak konusu oldu.

Davayla ilgili Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası tarafından yapılan açıklamada;
“Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile kadroya geçen işçilerimize ilgili kanuna göre 2019 – 2020 yılı kamu toplu iş sözleşmesi 31.10.2020 tarihine kadar uygulanmayacak olmasına rağmen çoğunluk sayısına dahil edilerek, sadece 200 eski kadrolu üyesi bulunan diğer sendikaya bu dönem için yetki verilmesine hükmetmiştir.

Karar yanlışta olsa saygı duymak durumundayız. Tüm işçilerimize hayırlı olsun. 6356 sayılı sendikalar kanununu sözleşmeden yararlanma başlıklı 39. maddesine göre; “işçilerimizin yapılacak yeni toplu iş sözleşmesinin yürürlük tarihinden itibaren yararlanabilmesi için, sözleşmenin imza tarihinden önce taraf sendikaya üye olmaları yeterli olacaktır.

Üyelerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için; toplu iş sözleşme imza tarihinden önce tüm üyelerimize ve çalışanlarımıza gerekli bilgilendirme ve yönlendirme sendikamız tarafından yapılacaktır. Unutulmamalıdır ki; Bu yetki kararı ile yapılacak kamu toplu iş sözleşmesi (sağlık bakanlığındaki sadece eski kadrolu işçi ve 2019 yılı içerisinde İŞKUR aracılığı ile işe başlayan işçilerimize) uygulanacaktır.

696 SAYILI KHK İLE KADROYA GEÇEN İŞÇİLERİN DİKKATİNE!!!

Sağlık Bakanlığında, Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında ve üniversite hastanelerinde çalışan 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerimizin 31.10.2020 tarihine kadar herhangi bir hak kaybı olmayacağı için siz üyelerimize bu yetki kararı neticesinde yapılacak istifa çağrılarına ve yapılacak algı operasyonlarına karşı, üyelerimizin temkinli ve çok dikkatli olması gerekmektedir.

Bundan Sonraki Süreçte;Sağlık Bakanlığındaki sadece eski kadrolu işçi ve 2019 yılı içerisinde İŞKUR aracılığı ile işe başlayan işçilerimizin, kamu toplu iş sözleşmesi farklarını alındıktan sonra, dayanışma aidatı vermek sureti ile hak kaybı yaşamadan sendikamıza yani gerçek yuvalarına dönmeleri için, sendikamızın kapıları tüm çalışanlarımıza ve üyelerimize daima açık kalacaktır. Çünkü 01 Eylül 2020 tarihinde 2021-2022 dönemi toplu iş sözleşmesi için yeniden çoğunluk tespiti yetki başvurusu yapılacaktır.

1961 yılından bu yana sendikalı olsun olmasın tüm çalışanlarımızın hep işçimizin yanında durduk, bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz. 2020 yılı yeni dönem çoğunluk tespit döneminde tekrar sizlerle birlikte omuz omuza mücadele etmeye davam edeceğiz. Bugüne kadar sendikamıza inanıp, güvenen ve bizleri yalnız bırakmayan tüm işçi kardeşlerimize teşekkür ederiz.” 

İfadelerine yer verilen açıklamadan sonra,Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Sağlık işçileri Sendikası Genel Sekreteri Doğan Kılıç ise Yaptığı Paylaşımda; 

Sağlık İş Sendikasının Genel Sekreteri Doğan Kılıç 2020 yılındaki Toplu İş Sözleşmesine Hazırlanma Çağrısı yaptı!

“SAĞLIK BAKANLIĞINDA ÇALIŞAN ESKİ İŞÇİLERİMİZ,BELEDİYELERDEN GEÇEN İŞÇİLERİMİZ VE İŞKUR ÜZERİNDEN ATANAN KADROLU İŞÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

 Değerli işçi kardeşlerim Bu gün yayınlanan Yargıtay kararı İle 01.01.2019 -31.12.2020 yıllarını kapsayacak toplu iş sözleşme yapma yetkisini malum sendikaya verilmiştir. Siz değerli üyelerimize Yapmış olduğumuz toplantılarımız ve yazışmalarımızda belirttiğimiz gibi toplu iş sözleşmesini yargıtayın yetki vereceği sendikanın yapacağını hangi sendikaya üye olursanız olun sözleşmenin imza tarihinden önce üye olmanız durumunda gecikme dışında hiçbir hak kaybınızın olmayacağını belirttik.

6356 sendikalar ve toplu iş sözleşme kanununa göre Yenisi yapılıncaya kadar eski sözleşmenin tüm hakları geçerli olduğu sözleşmenin başlangıç ve bitiş tarihleri arasında çalışan tüm arkadaşlar haklarını alacak ve hak kaybı asla olmayacaktır. Sağlık Bakanlığında yeni yetki süreci 2020 Eylül ayında başlayacaktır.Bu süreçte yine yeniden sizler ile beraber sözleşme yaparak hep birlikte yeni kazanımlar elde ederek devam edeceğiz.” İfadelerine yer verdi.

Türk İş Konfederasyona Genel Başkan Çıkaran Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Yetkiyi kaybetmesinin üzerine Büyük Şok yaşadı.

Facebook adresimizden takip edebilirsiniz TIKLA

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir