Barajı Aşan Sendikaların Yapamadığını Tüm-Güven-Sen Yaptı!

696 Sayılı kararname ile Kadroya Geçen işçilere Kamu kurumlarınca 28 gün Çeken Aylarda 28 Yevmiye 30 ve 31 Çeken Aylarda 30 Yevmiye Ödenmesi Sorunu Tüm Güven-Sen (Tüm Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası) tarafından Çözüldü. Barajı Aşan Sendikaların Yapamadığını Tüm-Güven-Sen Yaptı!

Hiçbir Maddi Geliri olmayan Tüm Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Güvenlik Görevlilerinin Sorunlarının Çözümünde Büyük Başarılar elde etti. Barajı Aşan Sendikaların Yapamadığını Tüm-Güven-Sen Yaptı. Sendika 696 Sayılı KHK ile Kadroya Geçen Güvenlik Çalışanlarının Büyük bir sorununu çözdü. Sendika  İsmi açıklanmayan bir üyenin Ombudsman’a Şikayet de bulunarak Özel Güvenlik Görevlilerinin Yenileme Eğitimi, yenileme Sınavı, Yenileme Harçlarının Kaldırılması talebinde’de bulunmuştu. Talep Haklı görülerek Gerekli İşlemin yapılması için İçişleri Bakanlığına Gönderildi.

Bu kez de Sendika Kamuda kadroya Geçen Özel Güvenlik görevlisi üyelerinin 31 gün Çeken aylarda 30 günlük yevmiye üzerinden ödenen ücret ve SGK ödemelerinin yasaya aykırı olduğu gerekçesi ile Şanlı Urfa Valiliğine Başvurdu. Konu incelendik den Sonra bu bedelin çalışanlara ödenmesine ve eksik yatan SGK primlerinin’de yatırılmasına karar verildi.

2018 Yılından Beri Eksik Yapılan Ödemeler Çalışanların Hesabına Yatırılıyor.

Tüm Güven-Sen, 375 Sayılı KHK’nın geçici 23. Maddesinde sürekli İşçi kadrosuna geçirilen işçilerin  Mali ve Sosyal Haklarının Toplu İş Sözleşmesi hükümlerinde “Günlük Çıplak ücret ” İbaresine Yer verilmiştir. İşçilerin çıplak ücretlerinin (yevmiyelerinin) ait oldukları ay dönem ile gün sayası Çarpımı. Şöyle ki; 30çeken aylarda 30 günlük ücret, 31 çeken aylarda 31 günlük ücret 28-29 çeken aylarda 28-29 günlük ücret uygulaması yapılmaktadır.  Ancak SGK primleri ayın gün sayısına bakılmaksızın 30 gün üzerinden yapılmaktadır.

….ŞanlıUrfa Geri Gönderme Merkezinde çalışan Güvenlik İşçilerinin 2018 takvim yılı içerisinde 31gün olan Mayıs, Temmuz, Ağustos, Ekim ve aralık aylarında Eksik yatırılan ücretlerin Yatırılması istenmiştir. ŞanlıUrfa Valiliğinin Yapmış Olduğu araştırmada Sendikanın taleplerinin halı olduğu kanaatine varılmıştır. ŞanlıUrfa Valiliği ŞanlıUrfa Göç İdaresi Müdürlüğü Sendikaya verdiği cevapta Konunun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetlere Bakanlığın yazısı doğrultusunda İşçilerin Hesaplarına yatırılacağını bildirmiştir.

Bu kararın Ardından ŞanlıUrfa Göç İdaresi Müdürlüğü Bünyesinde çalışan İşçiler arasında büyük sevinç yaşanmıştır. Özel Güvenlik Görevlileri Hiç bir mali geliri olmayan Tüm Güven-Sen’in bu başarıda büyük payı olduğunu ifade ederek  Tüm Güvenlik Görevlilerini Tüm Güvenlik Ve Savunma İşçileri Sendikasında toplanmaya davet ettiler.

Facebook adresimizden takip edebilirsiniz TIKLA

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir