Anayasa Mahkemesi Grev Ertelemesine Dur Dedi!

Anayasa Mahkemesi Grev Ertelemesine Dur Dedi! KHK İle Çıkarılan ve Hükümete Bazı İş Kollarında Grev Kararlarını 60 Gün Erteleme Hakkı Tanıyan Maddeyi İptal Etti.

Cumhurbaşkanlığı Tarafından Çıkarılan KHK ile Bazı İş Kollarında alınacak Grev Kararlarını Erteleyen Madde Anayasa Mahkemesine Takıldı.
2018 yılında şehir içi toplu taşıma ve bankacılık hizmetlerindeki işçilerin grevlerinin ertelenmesine yönelik bir düzenleme yapıldı.
Bu düzenlemeyle şehir içi toplu taşıma ve bankacılık hizmetlerinde çalışan işçilerin almış olduğu grev kararı  Bakanlar Kurulu kararı ile 60 Güne kadar ertelenebiliyordu. Anayasa Mahkemesi işçilerin grev hakkını erteleyen düzenlemeyi iptal etti. Yüksek mahkeme grev ertelenmesine imkan tanıyan düzenlemeyi “Anayasa’ya aykırı” buldu. Karar oy birliğiyle alındı.

Grev Kararının Ertelenmesini Anayasaya Aykırı Buldu, İptal Kararı Verdi.

Düzenlemeyle birlikte Bakanlar Kurulu bu sektördeki işçilerin grev kararını 60 gün süreyle erteleyebiliyordu. Ancak CHP bu düzenlemenin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesinin esastan İnceleyip İptal ettiği Madde Anayasaya aykırı bulundu. Anayasa Mahkemesi iptal Gerekçesinde Grev Hakkının Ertelenmesinin Toplu Sözleşme ve Örgütlenme özgürlüğüne aykırı olacağını gerekçe gösterdi.
Anayasa Mahkemesi Grev Ertelemesine Dur Dedi! Resmi Gazete’de yayınlanan kararda, iki sektörde çalışan işçilerin grev ertelemesinin “Anayasaya aykırı” olduğuna oy birliğiyle karar verildi. Düzenlemenin iptal edilmesine hükmedildi.
Kararda, temel hizmet sayılamayacak bir sektörde iktisadi kaygılarla grev hakkının sınırlanmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı. Grev hakkının Ertelenmesi halinde toplu sözleşme ve örgütlenme özgürlüğünün olmayacağını ifade edildi.

Facebook adresimizden takip edebilirsiniz TIKLA

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir