4D’li İşçiler İçin Sayıştay Karar Verdi

Taşerondan Kadroya Geçenlere Kötü Haber. Sayıştay, 696 Sayılı KHK ile Kadroya Geçen İşçilere Toplu Sözleşme Dışında Verilen Yemek Yardımlarını Görev Zararı Saydı!

4D’li İşçiler İçin Sayıştay Karar Verdi.

696 Sayılı KHK ile Taşerondan Kadroya Geçen İşçilere Ödenen Yemek Yardımları Sayıştay 5. Dairesince Görev zararı sayıldı.

Taşeron Şirketlerde çalışırken, 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin Toplu İş Sözleşmeleri 31 Ekim 2020 tarihinde Sona eriyor.

6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözlemesi kanunu ve 696 Sayılı KHK hükümlerine göre bu işçilerin iş kolları değişiyor.

Taşeron Şirketlerde çalışırken 696 sayılı KHK ile Kadroya geçen işçilerin toplu iş sözleşmeleri bu yasa uyarınca 31 Ekim 2020 yılında sona eriyor. Gerek 6356 Sayılı Kanun hükümleri gerekse 696 sayılı KHK hükümlerine göre çalışanların Yeni İşyeri Numaralarına göre iş kolları ve üye oldukları Sendikalar’da değişecek. Özellikle  Bu yasa ile 19 ve 20 nolu İş kollarında çalışan işçilerin tamamının iş kolu değişecek. Özel Güvenlik Görevlilerininde bundan etkilenenler arasında olduğu belirtiliyor. Bu Gelişmeler Sonrasında 19 İş Kolunda örgütlü Sendikaların üye saysında %70-80 arası bir düşüş bekleniyor.

Sayıştay Kararına Göre  Belediyeler ve Bağlı Şirket çalışanlarına Ödenen Yemek bedelleri kesilebilir Daha Önce yapılan Ödemeler Geri Alınabilir.

4D’li İşçiler İçin Sayıştay Karar Verdi.

Taşerondan Kadroya Geçenlere Kötü Haber. Taşeron İşçilere Toplu İş Sözleşmesi Dışında Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca ödenen Yemek Bedellerinin Kesilebileceği bugüne kadar yapılan ödemelerin geri alınabileceği ileri sürüldü. Bu kararın ardından Belediyeler ve bağlı Şirketlerde ödenen Yemek yardımının kesilebileceği, hatta yöneticilere Zimmet çıkarılabileceği iddia edildi. Konu İle ilgili Görüşlerine Başvurduğumuz Emekli Sayıştay Üyesi. Kararın idareleri bağladığını ifade ederek verilen kararın 60 gün içinde Temyiz edilebileceğini belirten Emekli Sayıştay yetkilisi kararın kesinleşmesi durumunda Çalışanların dahada mağdur olacağını ifade etti.

Bütün Bunlar Yaşanırken Sendikaların Sesiz kalması Üyeleri Derinden yaraladı.

Taşerondan Kadroya Geçen İşçilere Ödenen Yardımlar Sabit Kaldı

Taşeron Şirketlerde çalışırken kadroya geçen Özel Güvenlik ve Diğer çalışanlara 2018 yılından beri ödenen yardımlarda bugüne kadar hiçbir değişiklik olmadı.Çalışanlara Üç Çocukla sınırlı olmak üzere her ay  25. TL çocuk yardımı. Günlük 5 TL yemek yardımı, ayda 30 TL yakacak yardımı yapılıyordu. Memur ve diğer kamu İşçilerinde her yıl yapılan artışlarda ek ödemelere’de aynı oranda artış yapılıyor.

Taşerondan Kadroya Geçen Özel Güvenlikler ve Diğer çalışanlar Büyük Mağduriyet Yaşadı

Taşerondan Kadroya Geçenlere Kötü Haber. Taşerondan Kadroya geçen Özel Güvenlik Görevlileri ve diğer çalışanlar üç yıldır, yıllık yüzde 4+4 zamlı maaş alıyorlar. Üç yıldır Enflasyon farkı ek ödemlere zam alamayan tek çalışan gurubu  4D li Çalışanlar oldu.  2018 yılından itibaren Taşerondan kadroya geçen Özel Güvenlik Görevlilerinin ek ücretleri 3 yıldır sabit kaldı.

Sayıştay 5. Dairesi 696 Sayılı KHK ile Kadroya Geçen İşçilere Toplu Sözleşme Dışında Verilen Yemek Yardımlarını Görev Zararı Saydı.

Taşerondan kadroya geçen Özel Güvenlik Görevlileri ve Diğer çalışanlar zaten mağduriyet yaşarken bu kezde Sayıştay 5. Dairesinin Görev zararı kararı çıktı.

Sayıştay 5. Dairesinin Kararında ” Ancak İdare tarafından personel çalıştırmasına dayalı hizmet alımlarına ilişkin hak edişlerde;…..TL tutarında fazla yemek yardımı ödendiği görülmüş olup bu surette bu surette kamu zararına sebebiyet verilmiştir.” Denildi.

Facebook adresimizden takip edebilirsiniz TIKLA

Güvenliğin Sesi Haber

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir