Korona Sebebiyle Toplu İş Sözleşmeleri Ertelendi!

Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonlarının Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Korona Sebebiyle Toplu İş Sözleşmelerinin Ertelenmesi Talebi TBMM’de Kabul Edildi.

Sendikal Haklar Ertelendi

TBMM’ce Kabul Edilen Kanun İle  Sendikaların üye sayılarının tespiti, Toplu Sözleşme Görüşmeleri Uyuşmazlıkların Giderilmesi Korana virüs Sebebiyle 3 Ay Ertelendi.

Korona Sebebiyle Toplu İş Sözleşmeleri Ertelendi!

TBMM’de Görüşülen Korona Virüs Tedbirleri ile alakalı Kanun Görüşmelerine Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonlarının  Toplu İş Sözleşmelerinin Ertelenmesi talebi Damgasını vurdu. Bu Konfederasyonların Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Gönderdikleri yazıda Kanunla İşçilere verilen Hakların Ertelenmesini talep ettikleri ortaya çıktı.

Türk-İş Konfederasyonunun Talebi.

Türk-İş Konfederasyonunun Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Gönderdiği Yazı da Covit-19 Virüsünün Dünyayı Etkisi altına aldığı ve Ülkemizinde Bundan Etkilendiği belirtilerek Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavtların Ertelenmesini talep etti.

Hak-İş Konfederasyonunun Talebi.

Hak-İş Konfederasyonu’da Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar bakanlığına gönderdiği yazıda Korona Virüsü sebebiyle Evde Kal Türkiye Kararına binaen Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavtların Ertelenmesini talep etti.

İşçileri Temsil Eden Konfederasyonların Talebi TBMM’ce Kabul Edildi.

Korona Sebebiyle Toplu İş Sözleşmeleri Ertelendi!

İki Konfederasyonun bu talebi TBMM’de Korona Virüs’den Etkilenen İşveren ve Esnaflarla ilgili alınacak tedbirlerle ilgili çıkarılan kanuna.  Eklenen bir madde ile 3ay Ertelendi. TBMM’ce Çıkarılan ve Cumhurbaşkanınca Onaylanan kanun Resmi Gazetede yayınlanarak Yürürlüğe girdi. Kanun Maddesinde;

“18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreler bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay süreyle uzatılmıştır. Cumhurbaşkanı, bu bentte yer alan üç aylık süreyi bitiminden itibaren üç aya kadar uzatmaya yetkilidir.” Hükmü yer almaktadır.

İşçiler Bu Kanundan Rahatsız!

Türk-İş ve Hak-İş Üyesi Sendikalar ile bu Sendikalara Üye İşçiler Sendikaların Korona Günlerinde yanlarında olmadığını iddia ederek Tepkilerini ortaya koydular. Bu zor Günlerde Zaten İşten çıkarılmaların artığı günlerde üyelerine sahip çıkması gereken Sendikaların Kraldan çok kralcı geçinmelerine anlam veremediklerini ifade ettiler.

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir