KHK’lı İşçilere Mahkemeden Emsal Karar!

KHK İle Kadroya Geçen İşçilere Mahkemeden Emsal Karar Çıktı.

KHK lı İşçilere Mahkemeden Karar Çıktı

Balıkesir KYK’da Çalışan Özel Güvenlik Görevlileri Kurum Aleyhine Açtıkları Davayı kazandılar. Tüm KHK İle Kadroya Geçen Çalışanlara Emsal Niteliği Teşkil Eden Karar Kesin.

696 Saylı KHK ile Kadroya Geçenlerin Maaşlarındaki Eksik Ödemelerle Alakalı Davayı Açan Av. Ertan TAŞKIN Açıklamalarda bulundu.

KHK lılarla İlgili Mahkeme Kararı

KHK’lı İşçilere Mahkemeden Emsal Karar!

Av. Ertan TAŞKIN Konuyla alakalı Dava Hakkında Güvenliğin Sesi Haber Sitemize açıklamalarda bulundu.

Balıkesir kredi yurtlar kurumunda görev yapan güvenlik personelleri taşeronda çalışırken  ücretlerini asgari ücretin yüzde 34 fazlası olarak almakta iken Nisan 2018 yılında kadroya geçirilmiştir. 2019 yılı Ocak ayndan itibaren ise maaşları eksik ödenmiştir. Eksik ücretin tahsili amacı ile Balıkesir iş Mahkemesinde açılan dava 30 mart 2020 tarihinde karara çıkmıştır. Gerekçeli kararda davanın kabulü gerekçesi olarak iki husus tespit edilmiştir. Birincisi kadroya geçen işçiler taşeronda elde ettiği tüm hakları ile geçmiştir. (Ücret dahil). İkincisi işçinin yazılı onayı olmadan ücretinden indirim yapılamayacağıdır. Karar kesindir. Ayrıca karar kadroya geçişi sırasında imzalatılan bireysel iş sözleşmesinde ücret kısmında rakam yazan işçiler için emsal niteliğindedir. Şeklinde açıklamalarda Bulunan Taşkın Kararın Emsal Niteliğinde olduğunu ifade ederek Tüm Kamu Kurumlarında 696 Sayılı KHK ile Çalışanların Hangi kadroda çalışırlarsa çalışsınlar bu davayı açabileceklerini ifade etti.

Birçok Kamu Kurumunda KHK’lı olarak Çalışan İşçiler Dava açmaya hazırlanıyor.

KHK‘lı İşçilere Mahkemeden Emsal Karar!

Avukat Ertan TAŞKIN Açıklamasında Bu davayı Temizlik personeli, Güvenlik Görevlileri, Yemekhane Çalışanları ve Diğer İşlerde çalışan tüm personelin açabileceğini ifade etti.

Bir çok Kamu Kurumunun Çalışanların Taşeron Şirketlerde iken Aldıkları yüzdelik Farklar yerine yüzde 4+4 Fark verdiklerini bunun yasaya aykırı olduğunu belirtti.

Bazı Kurumların Çalışanların İş Sözleşmelerine Kadroya geçişteki oranı rakamla yazdıklarını bu yüzden çalışanların  Asgari ücrete gelen farklardan Yaralanamadığını ifade ederek Dava ile bu farkları aldıklarını söyledi.

Yine Bazı Kamu Kurumları Çalışanlara boş Sözleşmeler imzalattıklarını ücret bölümlerini sonradan yazdıklarını tespit ettiklerini ifade etti. Bu Şekilde Mağduriyete Uğrayan çalışanların tamamının Dava açarak bu haktan yararlanabileceğini ifade etti.

Avukat Ertan Taşkın Son olarak Tüm KHK’lı Çalışanları Dava açarak Bu haktan yaralanmaya davet etti.

Güvenliğin Sesi Haber 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir