Özel Güvenlik Görevlilerinin 16 Yıllık Serüveni!

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun Çıkalı 16 Yıl Oldu.

2004 Yılının Haziran Ayında 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Çıkmasıyla beraber; 2006 Yılından Beri 26 Haziran 30 Haziran Tarihleri Arasında STK’larca Özel Güvenlik Haftası Olarak Kutlanıyor.

Özel Güvenlik Görevlilerinin 16 Yıllık Serüveni!

Güvenliğin Sesi Haber Sitesi olarak Özel Güvenlik Görevlilerinin 16 Yıllık Serüvenini Sizler İçin araştırdık.

Ülkemizde Özel Güvenlik Hizmetlerinin kurulması 27 Ocak 1981 Yılında 2495 Sayılı Yasada yapılan Değişikle Başlamıştır. O Yıllarda Bazı Bankaların ve Büyük Ölçekli Şirketlerin Özel Güvenlik Hizmetlerini Kendi Bünyelerinde vermeleri maksadıyla çıkarılmıştır. Bu Kanun Gereği Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Özel Güvenlik Görevlileri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Memur statüsünde çalışmaya başlamıştır.

Alış Veriş Merkezlerinin Çoğalması ve Özel Güvenlik Şirketlerinin Çıkışı

Özel Güvenlik Görevlilerinin 16 Yıllık Serüveni!

2000’li yılların Başında Ülkemizde AVM’lerin Çoğalmasıyla birlikte Özel Şirketlerin bir çok organizasyonları ve bazı Kamu kurum ve kuruluşlarında da düzensiz bir biçimde Özel Güvenlik görevlileri çalıştırılmaya başlanmıştır.

Özel Güvenlik Şirketleri olmadan tamamen yasal olmayan yollarla Hizmet verilirken İçişleri Bakanlığının Kararı ile Üniforma giyen Hiçbir Eğitimden Geçmemiş Kişiler Çalışmaktan men Edildi.

10 Haziran 2004 Yılında 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun Çıkıyor.

Birçok Ülkede Özel Güvenlik Hizmetleri Özel Güvenlik Şirketlerince verilirken 2004 Yılından itibaren Önce Özel Güvenlik Eğitim Şirketleri Sonrada Özel Güvenlik Hizmeti veren Şirketler Hizmet Vermeye Başladı. Bu Tarihten itibaren Hızla Artan Özel Güvenlik Görevlileri ve Özel Güvenlik Şirketleri Hayatımıza son hızla girmeye devam etti.

Özel Güvenlik Çalışanları ve Şirketleri 2005 yılından itibaren Örgütlenmeye başladı Önce Dernekler kuruldu Sonra Derneklere Federasyon Oluşturdu.

Bunların İçerisinde İlk Kurulan 10 Derneğin Oluşturduğu Tüm Özel Güvenlik Dernekleri Federasyonu Kuruldu. İlk Genel Kurulunda Osman Nuri Gündeş Başkanlığında Oluşturulan Yönetim kurulu 20 Haziran gününü Özel Güvenlik Günü İlan edip Anıtkabir’de Tören Düzenleyerek Özel Güvenlik Haftasını Başlattı.

2007 Yılında Tüm Özel Güvenlik Dernekleri Federasyonun ve Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığınca Düzenlenen Çalıştay…

207 Yılında Özel Güvenlik Haftası Münasebetiyle Tüm Özel Güvenlik Dernekleri ve EGM Asayiş Daire Başkanlığınca Düzenlenen Çalıştay birçok STK katılımları ile yapıldı. Bu Çalıştay’da Alınan Kararların “Özel Güvenlik Sektöründe Olmasında Fayda Görülen Eksiklikler’’başlığında ihtiyaç duyulan konular arz edilmişti.

Bu Çalıştay’da Teklif ve öneriler 

  • -Temel eğitim öncesi sağlık kurulu raporlarının aldırılması
  • -Yenileme eğitimlerinden sonra istenilen sağlık kurulu raporlarının ve harçların kaldırılması
  • -Özel güvenlik birimlerinde hiyerarşik yapının belirlenmesi.
  • -ÖGG Kimlik kartlarının tek merkezden oluşturularak tek bir sicil belirlenmesi ve kimlik kartlarının yeniden şekillendirilmesi.
  • -Denetimlerin periyodik olarak tüm sektörde yapılması.
  • Özel Kimlik Kartlarının Yenilenmesi
  • Özel Güvenlik Görevlilerine Şehitlik hakkı Tanınması
  • Özel Güvenlik Görevlilerinin Örgütlenmesi önündeki Engellerin kaldırılması

Bugün Gelinen Noktada Bu mücadelede Büyük Mücadele verildi.

2005-2011 Yılları Arasında Akdeniz Özel Güvenlik Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, Tüm Özel Güvenlik Dernekleri Federasyonu Genel Sekreterliği,  Güvenlik-İş Sendikası Kurucu  Genel Başkanı Bolat Ankaralı; Özel Güvenlik Haftası Münasebetiyle Yaptığı açıklamada;

Özel Güvenliğin 16 yıllık macerasında gelinen noktanın Kötü olmadığını Fakat atılması gerek daha çok adımları olduğunu söyledi. Ankaralı Yukarıda sizinde açıkladığınız birçok konu O zamanlar konuşuldu ve bazıları çözüldü. Bugün baktığımızda Kamuda Taşeron sisteminin kaldırılması ve Özel Güvenlik Görevlilerinin daimi kadroya alınması olumlu bir Gelişme Önemli bir gelişmedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Dairesi Başkanlığı ve Güvenlik-İş Sendikasının Birlikte Yürüttüğü Özel Güvenlik Her Yerde.

Özel Güvenlik Görevlilerinin Saygınlığını Öne Çıkaracak bir çalışma olan; Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Dairesi Başkanlığı ve Güvenlik-İş Sendikasının Birlikte Yürüttüğü Özel Güvenlik Her Yerde Çalışmasını Takdirle karşılıyoruz. Bu Çalışmada Emeği geçenlere Teşekkürlerimizi sunuyoruz dedi.

Bolat Ankaralı Özel Güvenlik Haftası Mesajında Özel Güvenliğe Şiddet yasasının Çıktığı, Özel Güvenlik Çalışanlarına Yıpranma Hakkını verildiği Özel Güvenlik Görevlilerinin Yaşam Şartlarının Düzeltilmesi Temennisiyle Özel Güvenlik Görevlilerinin Özel Güvenlik Gününü Kutluyorum dedi.

Güvenlik-İş Sendikası Kurcularından ve Geçen Dönem Genel Başkan Adayı Hasan Çiydem

Hasan Çiyden Yayınladığı Mesajda;

26 Haziran Özel Güvenlik Haftası münasebetiyle Ankara’da şehrin belli noktalarında bulunan billboardlara “ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN FARKINDA MISINIZ?” Yazılı afişler asıldı.
Özel Güvenlik Görevlilerinin toplum nezdinde değer görmesi bakımından önemli bir gelişme olan bu konu ile ilgili başta GÜVENLİK-İŞ sendikası olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Umarım bu  çalışma ülkenin her tarafında hızlı bir şekilde uygulamaya geçer.
Bazı konularda sendika yönetimini eleştirdiğimiz için, bizi eleştiren hatta küfür eden arkadaşlar oldu.
Demek ki meydanı boş bırakmayıp, yöneticilerin istedikleri gibi at oynatmasına müsaade etmemek gerekiyormuş. Bu zamana kadar olmayan bu tür gelişmelere bundan sonra inşallah sıkça rastlayacağız.
Bu vesile ile
Mesleğimiz adına daha güzel yarınlarda buluşmak ümidi ile
Tüm meslektaşlarımın 26 Haziran ÖZEL GÜVENLİK HAFTASI kutlu olsun.

Güvenlik Birlik-Sen

Güvenlik Birlik-Sen Genel Başkanı Cemil İrban Özel Güvenlik Haftası Mesajında;

Dün bugün değil yıllardır olduğu gibi bu sektör var oldukça ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN dertleri ile dertlenecek; sevinçleri ile sevineceğiz. Bizim bu mesleğe olan hassasiyetimizi kimse ölçmeye kalkmasın. Biz bu mesleğin daha iyi yerlere gelmesi için elimizi kolumuzu değil  canımızı adamışız.
Daha güzel, daha güvenli bir çalışma ortamında daima yüzleri gülen bir çalışan kitlesi olmak dileğimle.
Tüm meslektaşlarımın
26/30  HAZİRAN  ÖZEL GÜVENLİK HAFTASI KUTLU OLSUN dedi.

 

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir