Sendikalardan Özel Güvenlik Kamu Spotu Tepkisi!

İçişleri Bakanlığınca Özel Güvenlik Haftası Nedeniyle Özel Güvenlik Görevlilerine Dikkat Çekmek İçin Hazırlanan Kamu Spotuna Sendikalardan Tepki Yağdı.

SENDİKLARDAN ÖZEL GÜVENLİK KAMU SPOTU TEPKİSİ

İçişleri Bakanlığınca Hazırlanan Özel Güvenlik Her Yerde Kamu Spotunda; Emniyet Genel Müdürlüğü, Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı ve Jandarma Logolarının Yanında Sadece Güvenlik-İş Logosunun Bulunması Diğer Sendikaların Tepkisini çekti.

Sendikalardan Özel Güvenlik Kamu Spotu Tepkisi!

İçişleri Bakanlığı Tarafından Hazırlanan Özel Güvenlik Görevlerinin farkındalığına Dikkat Çekmek amacıyla hazırlanan Özel Güvenlik Her Yerde Kamu spotu Özel Güvenlik STK’larınca olumlu bulunmuştu.  Ankara’da Bilbordlarda ve  Videonun Sonunda; Emniyet Genel Müdürlüğü, Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı ve Jandarma Logolarının Yanında Sadece Güvenlik-İş Logosunun Bulunması Diğer Sendikaların ve STK’ların Tepkisini çekti.

Özel Güvenlik İş Kolunda faaliyet gösteren Sendikalardan Güvenlik-Sen, Güvenlik Birlik-Sen, Güven İş ve ÖGG- İş Sendikaları Ortak Basın açıklaması yaparak; İçişleri Bakanlığının Hazırlanan Kamu Spotunda 16 Sendika içinde Sadece Güvenlik-İş Sendikasının Logosunun Kullanılmasının Sendikalar arasında ayrımcılık anlamına geldiğini ifade ettiler.

Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Bakanımızın İsmini Kullanıp Özel Güvenlik Görevlilerine Baskı Yapıyor.

 

Sendikalardan Özel Güvenlik Kamu Spotu Tepkisi!

Yapılan Basın Açıklamasında; 26-30 Haziran özel güvenlik haftası dolayısı ile hazırlanan görsel ve yazılı medyada paylaşılan kamu spotu adı altında çekilen kısa tanıtım filminde; İçişleri Bakanlığının ve ona bağlı Polis teşkilatının Jandarmanın ve Özel Güvenlik Denetleme  Başkanlığının logolarının yanında;  Güvenlik-İş sendikasının da logosunun bulunması kamuoyunda ciddi anlamda rahatsızlık meydana  getirmiştir.

Şuan resmi olarak 16 tane değişik isimlerde özel güvenlik sendikaları ve onlarca güvenlik dernekleri ve platformları olmasına rağmen, ve buradaki bütün STK ların özel güvenlik camiasına  katkısı varken,

Devletin bir bakanlığı açık ve aleni bir şekilde taraf olmuş ve adres göstermiştir.

Devlet ve devletin bütün ilgili kurumlar bütün vatandaşlarına eşit mesafede olmak zorundadır.

Aynı zamanda çekilen bu kısa kamu spotu RTÜK tarafından incelenmemiş ve RTÜK bir suç işlemiştir.

Kamu spotu demek kamu yararına demektir. Her hangi bir kişinin ya da STK nın yararına olması mümkün değildir.

Ayrıca kamu spotunun yayını tamamen ücretsizdir.

Çekilen bu kamu spotunda herhangi bir sendikanın logosunun bulunması eşitlik ilkesine ters düştüğü gibi devlet eliyle ve RTÜK kanalıyla ücretsiz reklam yapılmaktadır.

16 tane resmi olarak kurulmuş özel güvenlik sendikalarının 15 tanesi dışlanmış ve içinden bir tanesinin reklamı yapılarak ön plana çıkartılmıştır.

Güvenlik-İş Devlette Tarafını Belli Etti Dedi!

Ayrıca kamu spotunda ismi gecen malum sarı sendika sayın İçişleri Bakanı tarafından geçmiş dönemde ziyaret edilmiş ve o ziyaretin arkasından o malum sendika kendi web sayfasında sayın Bakan ile çekilmiş resmini paylaşarak Devlette tarafını belli etti diyerek açıklama yapmıştır. Şimdi Soruyoruz Devlet Güvenlik-İş Sendikasının tarafıysa diğer Sendikaların Tarafında kim var?”  İfadelerine yer verildi.

Ayrıca Basın Açıklamasında Sendikalar Şu Soruların Cevaplanmasını İstediler;

“1- Devletin bir Bakanlığı açık ve aleni bir şekilde taraf mı olmuştur?

2- Devletin Bakanlığı ve ona bağlı kurumları o malum sendika ile aralarında bir anlaşmamı vardır?

3- Devlet kamu spotu çekmekten aciz midir? Parası başka bir sendikaya tarafından ödenen kamu spotuna Bakanlığın ihtiyacı mı vardır?

4- başka bir zaman başka bir sendikanın ’da çekeceği kamu spotunda yine içişleri Bakanlığı aynı şekilde yardımcı olacak mıdır?

Ayrıca diğer sendikalar İçişleri Bakanlığından defalarca randevu istemesine rağmen randevu verilmemektedir. Buradaki amaç ve gaye nedir.

Bizler Ortak hazırlanan basın açıklamasında ’da belirtiğimiz gibi;

Derhal bu kamu spotundan o malum Sendikanın logosunun kaldırılması.

Malum sendika tarafından paylaşılan Devlette tarafını belli etti resminin ve paylaşımın karşılığında bir açıklama yapılması ve malum sendikaya Devletin adını kullanmaktan soruşturma açılması.

İçişleri Bakanlığı bir kamu spotu hazırlayacak ise ya bütün sendikaların adını ve logosunu kullanması talebimizdir.” İfadeleriyle taleplerini dile getirdiler.

Güvenliğin Sesi Haber

basın açıklaması-1

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir