Güvenlik M.Y Okullarında Boy Şartı Kalktı.

YÖK meslek yüksek okullarında yer alan Özel Güvenlik ve Koruma programlarında yer alan boy şartını ilgili kanunda düzenleme bulunmadığından kaldırdı.

Özel Güvenlikte Boy Şartı Kalktı
Özel Güvenlik ve Koruma Meslek Yüksek Okullarında Boy Şartı Kalktı

Güvenlik M.Y Okullarında Boy Şartı Kalktı.

YÖK, meslek yüksek okullarında, Özel Güvenlik ve Koruma programlarında yer alan boy şartını ilgili kanunda düzenleme bulunmadığından kaldırdı.

Yükseköğretim Kurulu, ön lisans düzeyinde mezun veren Özel Güvenlik ve Koruma Programında yer alan boy şartını, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10 uncu maddesinde boy şartı aranmadığından kaldırılmasına karar verdi.

Alınan karar 2020 YKS yerleştirmelerinden itibaren geçerli olacak.

Yükseköğretim Kurulu 2 Yıllık Özel Güvenlik ve Koruma Meslek Yüksek Okullarında Boy Şartını Kaldırdı.

Güvenlik M.Y Okullarında Boy Şartı Kalktı.

Özel Güvenlik ve Koruma Meslek Yüksek Okullarına Girme Şart Olan Boy Şartı Yüksek öğretim Kurulu Tarafından kaldırıldı. Yıllardır Meslek Yüksek Okullarının Özel Güvenlik ve Koruma Programlarında Uygulanan boy şartı 2020 yılından itibaren aranmayacak. 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunda Özel Güvenlik Görevlisi Olma Şartlarında boy şartı olmamasına rağmen YÖK tarafından boy şartı aranmaktaydı. YÖK Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğünün; Avanos Meslek Yüksek Okulu Özel Güvenlik ve Koruma programı ile Özel Güvenlik ve Koruma ikinci öğretim programında bulunan BK 273 koşulunun kaldırılması Talebini uygun bularak 2020 YKS Yükseköğretim programları ve kontenjan kılavuzundan kaldırılmasına karar verdi.

Yükseköğretim  Kurulu Kararı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, Eğitim- Öğretim Dairesi Başkanlığı imzası ile ilgili birimlere gönderilen yazıda;

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğünün; Avanos Meslek Yüksek Okulu Özel Güvenlik ve Koruma programı ile Özel Güvenlik ve Koruma ikinci öğretim programında bulunan BK 273 koşulunun 2020 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjan kaldırılması konusundaki teklifi 10.06.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelenmiş ve yapılan müzakereler sonunda; 2547 Sayılı Kanunun 2880 Sayılı kanunla değişik 7/h maddesi ile 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10. Maddesi uyarınca, ilgili Kanunda adaylarda boy şartı aranmadığından 2020 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Özel Güvenlik ve Koruma Programındaki BK 273 koşulunun kaldırılması uygun görülmüştür.” İfadelerine Yer verilen yazı Tüm Meslek Yüksek Okulları Özel Güvenlik ve Koruma Programlarında eğitim veren bölümlere gönderildi.

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir