2020 Toplum Yararına programları Başlıyor!

İşKur Tarafından Türkiye Genelinde 2020 Yılına ait Toplum Yararına Programlar Çerçevesinde Temizlik ve Özel Güvenlik Görevlisi alınacak.

2020 Toplum Yararına programları Başlıyor. Özel Güvenlik Alım Şartları

TYP Kapsamında En az İlkokul Mezunu olmak üzere Okullarda çalıştırılmak Üzere Temizlik Elemanı ve Özel Güvenlik Görevlisi Alınacak.

2020 Toplum Yararına programları Başlıyor!

İşkur üzerinden, işe alınacak elemanların başvuruları 10 Ağustos 14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Müracaat edeceklerin bu tarihler arasında İşkur’a başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde; Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı okullara Temizlik ve Özel Güvenlik alanında TYP programında personel alınacak . Programın Süresi 9 ay olarak belirlendi.

TYP programı Kapsamında Çalışanlara Asgari Ücret Veriliyor.

2020 Toplum Yararına programları Başlıyor!

TYP programı süresince çalışanlar 4857 İş Kanunu kapsamında çalıştırılacak olup, Asgari Ücret üzerinden Ücret ödenecek. Proje Kapsamında başvuruda bulunmak isteyen adayların 10/08/2020 ila 14/08/2020 tarihleri arasında; ALO 170 numaralı telefondan veya İŞKUR Veb sayfası üzerinden İnternet’ten online olarak yapabileceklerdir. İşkur bu yıl Covid 19 tedbirleri nedeniyle elden başvuru almayacaktır.

TYP  Programlarına Başvuru Şartları

  • İşkur’a Kayıtlı İşsiz Olmak
  • Başvuru Tarihinden önceki son bir ayda işsiz olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak, ( Erkek Adaylarda 35 yaşının üstünde olan adaylara öncelik verilecektir.)
  • İşkur tarafından düzenlenen kurs programlarına başvuru tarihinden önceki altı aylık süre içerisinde katılmamış olmak
  • Müracaat ettiği İşkur İl müdürlüğü sınırları içerisinde ikamet etmek
  • Emekli ve Malul aylığı almıyor olmak

Öğrenci olmamak (Açık Öğretim Okulu Öğrencileri hariç) şartlarını taşımaları gerekmektedir. TYP programlarına aynı aileden 1 kişi katılabilecek ayrıca aynı ailede iki sigortalı var ise 3 kişinin bu programa katılması mümkün olmayacak.

Programa katılacak müracaatcılar’ın  hane gelirlerine Adrese dayalı Nüfus kayıt sistemine göre müracaatçıyla aynı evde ikamet eden yakınlarının aylık gelirlerinin brüt asgari ücret tutarının 1,5 katını geçmeme şartı aranacaktır. Bu tutarın üzerinde hane halkı geliri bulunanlar işe alınmayacaklar.

Aktif sigortalı olanlar, Vergi Mükellefi olup işveren olarak bağ-kurlu olanlar işe alınmayacaktır.

Daha önceki programdan mazeretsiz olarak ayrılanlar, yasaklı durumda olanlar işe alınmayacaktır.

Terör örgütüne veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin Milli Güvenliğine karşı bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler program kapsamında çalıştırılmayacaklardır.

Özel Güvenlik Olarak Çalışacaklar

TYP programları kapsamında Özel Güvenlik Olarak Çalışmak İçin Başvuruda bulunacak adayların yukarıdaki şartlara ilave olarak; 5188 sayılı Kanun kapsamında Özel Güvenlik Çalışma izni ile Özel Güvenlik Kimlik kartına sahip olması ve aynı Kanunda belirtilen Özel Güvenlik Görevlilerinde aranacak şartları taşıması gerekecektir. Adayların baş vuru yaptıkları tarih itibariyle Özel Güvenlik Kimlik kartının süresinin dolmamış olması gerekmektedir.

TYP programında çalışacakların seçimi Noter Huzurunda yapılacak kura çekimi ile belirlenecektir.

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir