Ptt Çalışanı Taşeron İşçilerin Sendika Mücadelesi!

Devlet Taşeron Olarak Çalıştırdıklarına Kadroya Alırken; Ptt’ de 17 bin Taşeron Çalışıyor.

Ptt Çalışanı Taşeron İşçilerin Sendika Mücadelesi!

Taşeron Çalışanlarınca oluşturulan Sendikalar Türlü Baskılara Karşın Kararlı Bir Şekilde Mücadeleye Devam Ediyor.

Ptt Çalışanı Taşeron İşçilerin Sendika Mücadelesi!

Devlet Taşeron Şirketlerde Çalışanları 2 yıl önce kadroya aldı. Fakat Kamu Kurumu Niteliğindeki Ptt Kit olduğu gerekçesi ile işyerlerini taşerona sonuna kadar açtı. Bununla ‘da yetinmeyen Kurum Kendi bünyesinde PAL adlı bir güvenlik Şirketi Kurarak Kamudaki Kitlerin Taşeronluğuna soyundu.

Tüm bu uygulamaların içinde yatan sebebe gelince Ptt ‘nin Sendikal faaliyetlere dur deme girişimi olduğu çalışanlar tarafında biliniyor. Nitekim Taşeronda çalışan işçiler biraya gelerek hakları korumak için Ptt ‘de yetkili Sendika Haber İş Sendikasına giderek örgütlenme talebinde bulundular fakat Sendika yetkilileri olaya sıcak bakmayınca Ptt-Sen adında bir Sendika kurdular. İşte bu olay üzerine Haber İş sendikası olaya müdahale ederek yetkili sendikanın kendilerinin olduğunu iddia ederek çalışanları üye yapma girişiminde bulundu. Fakat üyeler Israrla Ptt-Sene üye olunca bu kez yetkili sendika İşkolu itirazında bulundu. Bakanlık Sendika üyelerinin çoğunluğunun taşımacılık işkolunda olduğundan Ptt-Sen üyesi çalışanların üyeliklerini Düşürdü.

Ptt Çalışanı Taşeron İşçiler Ptt Kargo-Sen Sendikasını kurarak Çoğunluğu Sağlayarak Yetki Aldı.

Ptt Çalışanı Taşeron İşçilerin Sendika Mücadelesi!

Ptt Çalışanı Taşeron İşçilerin Sendika Mücadelesi!

Mücadele azmini yitirmeyen taşeron işçileri Bu Kez Ptt Kargo-Sen‘i kurdular. Hızla örgütlenen Sendikanın karşısına bir kez daha işveren ve taşeron şirketler çıktı. Ptt Kargo-Sen üyeleri Kadıköy İskele Meydanında  yaptıkları basın açıklamasında; Şu ifadelere yer verdiler:

“Normalde iş yükümüz çok fazla iken sendikalaşmaya başladıktan sonra eşi benzeri görülmedik baskılarla karşılaştık. iş yükümüzü iki katına çıkardılar. Taşeron şirket yöneticilerinin hakaretlerine ilaveten PTT’nin asli yöneticilerinden de mobing’lere maruz bırakıldık. Önümüze iki seçenek sundular.

Ptt Çalışanı Taşeron İşçilerin Sendika Mücadelesi!

Ya İş ya Sendika Dediler.

Ptt Çalışanı Taşeron İşçilerin Sendika Mücadelesi!

Oysa sendika anayasal bir haktır. Kanunlarla belirlenmiştir. Hiç bir kişi kurum yâda kuruluş kanunların üstünde değildir.

Bizlere tercih sunanlar açık bir şekilde kanunları yok saymaktadır. Sendikal hakların kullanımını engellemek suçtur bu suça ortak olan herkes er ya da geç kanun önünde hesap verecektir.

Yıllarca Ptt nin içinde çalışan emek mücadelesi veren arkadaşlarımız ve hatta genel başkanımız dâhil 4 yöneticimiz işlerinden edilmiştir.

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile pandemi döneminde işten çıkarmalar yasaklamasına rağmen Ptt içindeki taşeron şirket ve yöneticileri kanunları hiçe sayarak pandemi döneminde arkadaşlarımız işten çıkarmıştır ve suç işlemişlerdir. Üzücü olan Ptt nin asli yöneticileri bu konuya ses çıkarmamalarıdır. Ptt içerisindeki resmi olarak kurulmuş ve toplu iş sözleşmesini kazanmış olmamıza rağmen sendikamızın yetkisini tanımayan bu şirket ve yöneticileri sizlere anlatmak için buradayız.”

Yasaya Aykırı İşçi Çıkarmalar Devam Ediyor

Ptt Kargo-Sen Üyesi İşçiler basın açıklamasında;

“Cumhurbaşkanımızın bir açıklamasında hiç bir sendika bizim arka bahçemiz değildir açıklamasını yaparken kendini bilmez bazı sarı sendikalar sosyal medya üzerinden bu basın açıklamamızı desteklemek yerine işçi arkadaşlarımızın haklarını savunmak yerine birilerinden aldıkları talimatlar üzerine bizleri karalama politikasına başlamışlardır.

Buradan diyoruz ki bizler hak ve hukuk çerçevesinde işçilerin emek mücadelesini veriyoruz.

Bizler sizler gibi masada işçiyi satan sarı sendikalar değiliz.

Ptt içerisindeki taşeron şirket olarak ege bölgesinde ihaleyi alan park konak A.Ş firması bazı siyasilerin ve milletvekillerinin adını kullanarak kurum içinde baskı tehdit ve şantaj yapmaktadır.

10 yıl boyunca kuruma hizmet etmiş arkadaşlarımızın kendilerinin yönlendirdiği sendikalara üye olmadıkları için ve kendi sendikalarından istifa etmedikleri için çeşitli bahaneler ile arkadaşlarımızı işten çıkarmış ve diğer arkadaşlarımızda tehdit etmişlerdir.

Yine Marmara bölgesindeki diğer taşeron şirket olan saf Avrasya firması kazandığımız toplu iş sözleşmesini sırf uzatmak ve engel çıkartmak adına yetki belgemize itiraz etmiş ve mahkemeye taşımıştır. Buradan her iki firma yâda diyoruz ki; bizim için kanunlar ve yasalar önemlidir. Sizin ahbap çavuş ilişkiniz bizi asla yolumuzdan geri çevirmeyecektir.

Buradan her iki firmaya ve onlar gibi düşünen bütün firmalara sesleniyoruz.

Bizler mücadelemizi yasalar ve kanunlar çerçevesinde yapıyoruz. Sizler gibi kanunalar ve yasaları yok saymıyoruz.” Dediler.

Bağımsız Ptt-Sen ve Ptt Kargo-Sen Hak Mücadelemizi Sonuna Kadar Sürdürmekte Kararlıyız!

Ptt-Sen ve Kargo Sen Üyeleri yaptıkları basın açıklamasında;

“Hukuk devleti olan ülkemizde kazanan yine hukuk olacak ve hukuk çerçevesinde mücadele eden PTT sen ve Ptt Kargo Sen olacaktır.

Son olarak diyoruz ki;

Gücünü işçiden ve emeğin kutsallığından alan demokratik bağımsız işçi sendikaları olarak;

  • İlk talebimiz Ptt ’de taşeron düzeninin kaldırılması;
  • Sendikamız üzerindeki baskıların derhal son bulması;
  • Her geçen gün artan iş yükünün hafifletilmesi;
  • Sürekli maruz kaldığımız baskı, mobing ve işten atılma tehditlerinin son bulması.

Burada saymakla bitiremeyeceğimiz sorunlarımıza çözüm üretebilmek adına; gerekli çoğunluğu sağlayarak aldığımız yetki belgesinin gerektirdiği doğrultuda sendikamızla Toplu İş Sözleşmesi İmzalamak için masaya oturulmasıdır.

İnsan haklarına temel hak ve hürriyetlere dayalı demokratik değerler ve sosyal hukuk devletine yakışır bir şekilde insanca yaşamak istiyoruz.” İfadelerine Yer verdiler. Hiç Olayın Yaşanmadığı Basın açıklaması sonrasında Ptt-Sen ve Ptt Kargo-Sen Üyeleri alkışlarla alandan ayrıldılar. Kaynak: Güvenliğin Sesi

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir