Güney Afrika’da Özel Güvenliğe Polis Yetkisi!

Güney Afrika’da adi suçlar için yeni güvenlik birimi kuruldu.

Güney Afrika'da Özel Güvenliğe Polis Yetkisi!

Güvenli Şehir İnisiyatifi” adlı birim ile şehir ve kasabalarda güvenliğin artırılması hedefleniyor. Alınan önlemler ile gelecek 10 yıl içerisinde suç oranının yarı yarıya azaltılması amaçlanıyor.

Güney Afrika’da Özel Güvenliğe Polis Yetkisi!

Güney Afrika Cumhuriyeti‘nde polis, yasa dışı silahlı grupların gasp, yaralama, uyuşturucu satışı ve soygun gibi faaliyetleriyle mücadele için yeni bir birim oluşturdu. 2.500.000 civarında Özel Güvenlik görevlisi ve 10 bin civarında Özel Güvenlik Şirketinin bulunduğu Ülkede Özel Güvenlik Görevlileri artık ülkenin asayişinden de sorumlu olacak.

Güney Afrika Cumhuriyeti Polis Bakan Yardımcısı Cassel Mathale, gazetecilere yaptığı açıklamada; “Ulusal Daha Güvenli Şehir Konsepti” ile başlatılan çalışma kapsamında; “Güvenli Şehir İnisiyatifi” adlı birim kurduklarını ve bunun alanında bir ilk olduğunu söyledi.

Mathale, “Güvenli Şehir İnisiyatifi adlı birim, şehir güvenliğini sağlayan birimlerle bilgi paylaşımı ve koordinasyon sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Özel Güvenlik Görevlilerinden oluşturulan birimin suç örgütlerine karşı operasyon vazifesi de göreceğini aktaran Mathale, sadece şehirlerde değil kırsal bölgelerde de güvenliğin sağlanması amacıyla çalışmalar yürütüleceği bilgisini paylaştı.

Mathale, “Alınan önlemler ile gelecek 10 yıl içerisinde suç oranının yarı yarıya azaltılmasını amaçlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

– Güvenlik güçleri yetersiz

Güney Afrika’da Özel Güvenliğe Polis Yetkisi!

58 milyon nüfuslu ülkede kayıtlı 10 bin özel güvenlik şirketi ve yaklaşık 2,5 milyon özel güvenlik görevlisi bulunurken, bu sayı ülkenin polis ve ordu güçlerinin toplamından daha fazlasına karşılık geliyor.

Ülkede 2019, çete faaliyetlerinin en yüksek seviyede olduğu sene olarak değerlendiriliyor.

Ticaret başkenti Johannesburg ve dünyanın en güvensiz şehirleri sıralamasında 11. basamakta yer alan Cape Town’da her yıl çeteler arasındaki çatışmalarda yüzlerce kişi hayatını kaybediyor. Kaynak: AA

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir