Emeklilikte Yaşa Takılanlara Bütçeden Kötü Haber!

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşları ilgilendiren Kötü Haber Bütçeden geldi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Bütçeden Kötü Haber!

Yapılan açıklamada EYT’nin bütçede yer almadığına yer verilirken, komisyonda devam eden görüşmelerde EYT teklifi geldi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Bütçeden Kötü Haber!

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sorunlarının çözüme kavuşturulması; yaşa takılanların emekli edilmesinin yolunun açılması için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na bir teklif geldi. Komisyondaki bütçe görüşmelerinin son gününde Cumhurbaşkanlığı, Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Millî Saraylar İdaresi Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığının bütçe, kesin hesap ve Sayıştay raporları; Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bütçe ve kesin hesabı ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Yatırım Ofisi Başkanlığı Sayıştay raporları gündemdeydi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da katıldığı oturumda 2021 yılı bütçeleri ele alınırken bütçede emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir düzenleme olmadığına dikkatler çekildi.

3 VEKİL ÖNERGE VERDİ

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Bütçeden Kötü Haber!

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda emeklilikte yaşa takılanlar için Abdüllatif Şener, Kamil Okyay Sındır ve Bülent Kuşoğlu bir teklif sundu. Sunulan teklifte özetle, “”Prim ödeme gün sayısını doldurup yaş haddi nedeniyle emekli aylığı bağlanmasına hak kazanamamış olanlara Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacakları başvuruya istinaden Kurumca emekli aylığı bağlanır” denildi.

Önergenin gerekçesi ise “Prim ödeme gün sayısını doldurup yaş haddi nedeniyle emekli aylığı bağlanmasına hak kazanamamış olanların emekliliklerinin bir an önce sağlanması için bu önerge verilmektedir” şeklinde açıklandı.

İşte önerge:

Görüşülmekte olan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ’nin 4’üncü maddesine bağlı (E) işaretli cetvele aşağıdaki sıranın eklenmesini arz ve teklif ederiz.

“Prim ödeme gün sayısını doldurup yaş haddi nedeniyle emekli aylığı bağlanmasına hak kazanamamış olanlara Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacakları başvuruya istinaden Kurumca emekli aylığı bağlanır.”

MİLLET VEKİLLERİNCE VERİLEN ÖNERGELER REDDEDİLDİ

Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz verilen Önergeleri  komisyon oylarına sundu yapılan oylama ile Millet Vekillerince verilen önerge; AK Parti ve MHP’ li Millet Vekillerinin oyları ile ret edildi.

Oylama ile EYT’ lilerin Umutları bir kez daha söndü.

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir