Sendikanın Hukuk Müşavirine İnandı İşinden Oldu!

Emrah BALOĞLU, Güvenlik-İş Sendikası Hukuk Müşaviri Levent Atabay Feragatname İmzalama Dedi İmzalamadım İşimden Oldum Dedi.

Sendikanın Hukuk Müşavirine İnandı İşinden Oldu!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Özel Güvenlik Görevlisi Olarak Çalışan Emrah Baloğlu ve Hüseyin EKİZ Üyesi Oldukları Sendikanın Talimatını Dinlediler İşlerinden Oldular.

Sendikanın Hukuk Müşavirine İnandı İşinden Oldu!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Özel Güvenlik Görevlisi Olarak Çalışırken Feragatname imzalamadığı için işinden olan Emrah Baloğlu Haber Sitemize açıklamalarda bulundu.

Emrah Baloğlu Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Hizmet alımıyla Taşeron şirkette Özel güvenlik görevlisi olarak çalışırken Güvenlik-İş Sendikasına üye olduğunu; Sendikanın örgütlenme çalışmalarında bulunduğunu halen Sendikanın Samsun Şube Teşkilat Sekreteri ve delegesi olduğu iddia etti.

Emrah Baloğlu Kendisinin Sendika Yöneticileri ile sürekli diyalog içerisinde olduğunu iddia ederek; Yönetimin Kendisine Sendika Avukatı Olan Levent Atabay’a vekalet vermesini; Geçmişte alamadığımız Fazla Mesai ücretlerini Sendika Avukatının dava açacağını söylediler.  Kendisinin ‘de Sendikanın Avukatı Levent Atabay’a Vekalet verdiğini Kuruma karşı Samsun 2. İş Mahkemesinde fazla mesai alacakları için dava açıldığını iddia etti.

Güvenlik-İş Sendikası Hukuk Müşaviri Av. Levent ATABAY 696 Sayılı KHK’da İstenen Feragatnameyi İmzalamayın Dedi.

Sendikanın Hukuk Müşavirine İnandı İşinden Oldu!

Kuruma karşı açtığı davanın devam ettiği süre içerisinde çıkarılan 696 sayılı KHK ile Taşeron Şirket çalışanlarının kadroya geçirileceği açıklandı. 696 sayılı KHK kapsamında kadroya geçeceklerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarına karşı açtıkları davalardan feragat etmeleri gerektiği 696 sayılı KHK’da belirtildiği halde Sendikanın Hukuk Müşaviri Levent Atabay; Atabay Hukuk & Danışmanlık adlı Sosyal Medya üzerinden; “SÜREKLİ İŞÇİ KADROSUNA GEÇİŞLERDE, KURUMLAR TARAFINDAN İSTENEN FERAGATLARA İLİŞKİN ÖNEMLİ DUYURU!!!” Başlıklı bir duyuru yayınladı. Duyuruda;

“696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127. Maddesiyle 375 Sayılı KHK’ya eklenen 23. Maddesi Uyarınca Kamu Kurum ve Kuruluşlarında sürekli işçi kadrosuna başvuracak işçilerden; Kamu Kurum ve Kuruluşlarına karşı açtıkları davalardan feragat etmeleri istendiği açıktır.

TARAFIMIZCA MUVAZA DAVASI DIŞINDAKİ DAVALARDAN FERAGAT EDİLMEMESİ ÖNEMLE MÜTALA EDİLDİĞİ HALDE;

Muvazaa davası dışındaki davalardan feragat edilme yoluna gidildiği takdirde; Hak kayıplarının yaşanması ve ileride feragat nedeniyle karşı taraf Avukatlarına vekalet ücreti ödenmemesi için; (Halbuki 375 Sayılı KHK’nın geçici 23. Maddesi (ç) Fıkrasında ‘….taraflar lehine vekalet ücretine hükmolunmaz, hükmedilenler tahsil edilemez ..’ denilmektedir.) Aşağıda sunulan örnek dilekçelerde; Sürekli işçi kadrosuna geçirilme şartına bağlı olarak feragat edildiğine dair yazıyla feragat edilmesi önemle duyurulur.

ZİRA; SİZLERE VERİLEN STANDART FORMLARINDA 696 SAYILI KHK’YA GÖRE FERAGAT EDİLMEDİĞİ BELİRTİLMEDİĞİNDEN ÖTÜRÜ KARŞI TARAF AVUKATLARINA; (Halbuki 375 Sayılı KHK’nın geçici 23. Maddesi (ç) Fıkrasında ‘….taraflar lehine vekalet ücretine hükmolunmaz, hükmedilenler tahsil edilemez ..’ denilmektedir.) VEKALET ÜCRETİ ÖDEME DURUMUYLA KARŞI KARŞIYA KALINMASI KAÇINILMAZDIR.

BU NEDENLE; DAVALARDAN FERAGAT EDİLMESİ YÖNÜNDE KARAR ALDIĞINIZ TAKDİRDE GÖNDERİ EKİNDE SUNULAN DİLEKÇELERLE FERAGAT EETMENİZ ÖNEMLE DUYURULUR.

UNUTMAYIN BİGİSİZLİK SİZİ HAK KAYBINA UĞRATIR.

AV. LEVENT ATABAY”

İfadelere yer verildiğini iddia eden Emrah Baloğlu; Kendisi ve bazı arkadaşlarının bu uyarılar üzerine Sendikayı aradıklarını, konuyu anlattıklarını; Kendilerine Sendika Hukuk Müşavirinin talimatlarına uymamızı söylediler bizlerde dediklerini yaptık Kadroya alınmadık iddiasında bulundu.

Av. Levent Atabay Kadroya Geçemeyince, İdare Mahkemesinde Dava Açacağını ve Kadroya Geçirileceğimizi Söyledi.

Kurumun İstediği Feragatnameyi imzalamadığımız için kurum tarafından kadro alınmadıklarını dile getiren Emrah Baloğlu Sendika avukatı Levent Atabay Samsun İdare Mahkemesinde Kurum işlemlerinin iptali istemli ben ve Hüseyin Ekiz adına dava açtı fakat davalar kaybedildi. Bölge İdare Mahkesince’de onaylanan karar kesinleşti  iddialarına yer verdi.

Emrah Baloğlu Dava Sonrasında Sendikanın Yöneticileri ve Hukuk Müşaviri Levent Atabay’ın Kendisine Bu davanın takipçisi olacaklarını; Dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne Taşıyacaklarını gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Götüreceklerini söylediler. Fakat 2 yıl Boyunca arayıp sormadıkları gibi hiçbir işlemde yapmadılar dedi.

Emrah Baloğlu Son Olarak  Kadroya geçiş işleminde; Sendikanın Samsun Şube Teşkilat Sekreteri ve İş yeri Temsilcisi olduğunu ifade ederek benim Hakkımı Koruyamayan Sendika Üyelerinin hakkını nasıl koruyacak dedi. Bizler Samsun Şube Teşkilat Sekreteri ve Sendikanın delegesi olarak Güvenlik-İş’e ve onun Hukuk Müşavirine inanmanın bedelini işimizden olarak ödedik dedi.

Güvenliğin Sesi Haber

 

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir