Ptt Taşeron İşçileri Baskılara Karşı Eylemde!

Ptt Taşeron Çalışanlarından Süresiz Eylem! Sendika Yöneticileri 16 Kasım 2020 Tarihinde Üyelerinin İşten Çıkarılmasını protesto için Kadıköy İskele Meydanında Basın Açıklaması Yapmışlardı.

Ptt Taşeron İşçileri Baskılara Karşı Eylemde!

 

 Basın Açıklamasından Sonra Baskıların Artarak Devam Ettiğini Söyleyen Sendika yetkilileri, Son Olarak Sendika Yöneticilerinin İşten Atıldığını İddia Ettiler.

Ptt Taşeron İşçileri Baskılara Karşı Eylemde!

Devlet Taşeron Şirketlerde Çalışanları 2 yıl önce kadroya aldı. Fakat Kamu Kurumu Niteliğindeki Ptt Kit olduğu gerekçesi ile iş yerlerini taşerona sonuna kadar açtı. Ptt yaptığı işlerin büyük bir bölümünü taşeron şirketler üzerinden hizmet alımı ile yaptırmakta.

Tüm bu uygulamaların içinde yatan sebebe gelince Ptt‘nin Sendikal faaliyetlere dur deme girişimi olduğu çalışanlar tarafında biliniyor. Nitekim Taşeronda çalışan işçiler biraya gelerek hakları korumak için Ptt ‘de yetkili Sendika Haber İş Sendikasına giderek örgütlenme talebinde bulundular fakat Sendika yetkilileri olaya sıcak bakmayınca Ptt-Sen adında bir Sendika kurdular. İşte bu olay üzerine Haber İş sendikası olaya müdahale ederek yetkili sendikanın kendilerinin olduğunu iddia ederek çalışanları üye yapma girişiminde bulundu. Fakat üyeler Israrla Ptt-Sene üye olunca bu kez yetkili sendika İşkolu itirazında bulundu. Bakanlık Sendika üyelerinin çoğunluğunun taşımacılık işkolunda olduğundan Ptt-Sen üyesi çalışanların üyeliklerini Düşürdü. Mücadele azmini yitirmeyen taşeron işçileri Bu Kez Ptt Kargo-Sen‘i kurdular. Hızla örgütlenen Sendikanın karşısına bir kez daha işveren ve taşeron şirketler çıktı. Ptt-Sen Genel Başkanı ve Yöneticileri Çalıştıkları şirketten atılarak işlerinden oldular.

Ptt Kargo-Sen ve Ptt-Sen Sendikası Çalışanları ve Yöneticileri Kadıköy’de Basın Açıklaması yaptı. Bu kez Ptt Kargo-Sen Üye ve Yöneticileri İşlerinden Oldu.

Ptt Taşeron İşçileri Baskılara Karşı Eylemde!

Tekrar Eylem Kararı alan Ptt Taşeron Şirket çalışanları, İşten Çıkarılan Sendika Temsilcilerinin ve Yöneticilerinin İşlerine dönünceye kadar Sirkeci Ptt Baş Müdürlüğü önünde eyleme devam edeceklerini ifade ettiler.

Ptt Taşeron İşçileri Baskılara Karşı Eylemde!

 

“PTT TAŞERONLARI DİRENİŞE GEÇİYOR!”

Ptt Taşeron İşçileri Baskılara Karşı Eylemde!

Ptt Taşeron Çalışanları adına Yapılan Açıklamada ise;

“Yıllardır ezilen, hor görülen Ptt’nin üvey evlatları Taşeron işçiler olarak ayağa kalkıyoruz!

Sırtımızda çuvallarla kimsenin bilmediği sokaklarda ter döktük, işimize ekmeğimize canla başla sarıldık, Cumartesi Pazar demeden hafta tatili nedir bilmeden çalıştık peki karşılığında ne aldık soruyoruz? Babamızın cenazesinde bile aranıp işe çağrıldık, en ufak bir hatamızda maaşımızın yarısı kadar cezalar ödedik, personel servislerinden ‘sen taşeron’sun’ diye aşağılanarak indirildik, kafamızı kaldırdığımız anda işte kapı orada denilerek tehdit edildik. Kadro vaatleriyle kandırıldık, sarı sendikalar tarafından oyalandık.

21. Yüzyılda bizler köle muamelesi gördük!

Yağmur, çamur, hastalık demeden çalışıp yanlışa el uzatmadan hakkımız olmayana göz dikmeden evimize ekmek götürebilmek için emek ettik. Müdürden küfür duyduk sustuk, memurdan azar yedik sustuk, ezildik, hor görüldük yine de sabrettik. Karşılığında her gün işimizden edilmekle tehdit edildik, maaşlarımızı bile gününde alamadık, sudan sebeplerle sürgün edildik.

Koskoca bir kurumun bütün işlerini yaptık ama yine de yaranamadık!

Artık yeter bizim de haklarımız var ne müdüre, amire ne de taşeron şirketlere haklarımızı yedirmeyeceğiz dedik. Yan yana geldik, omuz omuza verdik, birbirimizin yükünü paylaştık, sendikalaştık. Karşılığında kendi aramızdan seçtiğimiz sendika yöneticilerimizin neredeyse tamamı ya işinden edildi ya da zorla ücretsiz izne çıkarıldı. En temel anayasal hakkımız ayaklar altına alındı!

Biz Ptt Taşeron İşçileri Olarak Sabrımızın Sınırına Geldik!

 • Sendikal sebeple işten çıkarılan her üyemiz, temsilcimiz ve yöneticilerimizin işe iade edilmesi
 • Sendika yöneticilerimize dayatılan ücretsiz izinlerin kaldırılması
 • Sendikamızın yetkisine yapılan usulsüz itirazların geri çekilmesi için;

İstanbul, İzmir ve Bursa PTT Baş Müdürlükleri önünde direniş çadırlarımızı kuruyoruz!

Hepiniz bizleri tanıyorsunuz. Bizler her koşulda sizlerin ihtiyaçlarını karşılamak için kapınıza kadar gelen postacılarız Şimdi de biz tüm halkımızı direnişe çadırlarımıza bekliyoruz!

Sendikal haklara karşı başlatılan bu topyekün saldırı karşısında haktan, adaletten, emekten yada olan tüm sendikaları, STK’ları bizlerin yanında saf tutmaya çağırıyoruz!

Korkup pes edeceğimizi sananlara son sözümüzdür; HODRİ MEYDAN!”  İfadelerine yer veriler. Güvenliğin Sesi olarak bu haklı Mücadelesinde Ptt Çalışanı Taşeron İşçilerin sonuna Kadar yanında olacağımızı ifade ederiz.

Güvenliğin Sesi Haber 

 

 

 

Please follow and like us:

One thought on “Ptt Taşeron İşçileri Baskılara Karşı Eylemde!

 1. Değerli dava arkadaşlarım,
  Emekçi kardeşlerim,
  Evine; yağmur-çamur, kar-kış demeden alınteri ile ekmek götürmeye çalışan yürekli dostlarım.
  Artık istesek te verilmiyor hakkımız…
  Öyle ise Hak istenmez, alınır düşüncesiyle yasal olarak hakkımızı nasıl alabiliyorsak öyle almalıyız.
  Sizin bu kutlu mücadelenizi ayakta alkışlıyorum.
  Asgari ücret komisyonundan umudumuzun olmadığı şu düzende sizlerin işsiz bırakılmanız da bizi ayrıca üzmüştür.
  Sarı sendikaların, işçiyi düşünmeyen sendikaların, konfederasyonların aksine haklı davanızda Güvenlik Birlik Sen Sendikası olarak sonuna kadar yanınızdayız.
  Doğru olan hak arama mücadeleniz her emekçi kardeşimiz için örnek teşkil edecektir.
  Ne mutlu sizin gibi yürekli, emekçi dostlarımız var…
  Saygılarımla…

  Cemil İrban
  Güvenlik Birlik Sen
  Genel Başkanı

  https://www.guvenliginsesi.org/2020/12/12/ptt-taseron-iscileri-baskilara-karsi-eylemde/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir