Belediyeler Asgari Ücreti Farklı Farklı Uygulayacak!

Asgari Ücret Komisyonu Tarafından Açıklanan 20201 yılı Asgari Ücreti İşçilerin Beklentilerini Karşılamadı.

Belediyeler Asgari Ücreti Farklı Farklı Uygulayacak!

Belediyeler Kendi Asgari Ücretini Belirledi.

Belediyeler Asgari Ücreti Farklı Farklı Uygulayacak!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirledi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk toplantı sonrası yaptığı açıklamada 2021 yılında uygulanacak asgari ücretin bekar bir işçi için brüt 3 bin 577 TL 50 kuruş, net 2.825 lira 90 kuruş olarak belirlendiğini açıkladı. Böylece asgari ücrete yüzde 21.56 oranında zam yapılmış oldu. Evli ve 3 çocuklu bir çalışan ise 3 bin 13 lira 72 kuruş asgari ücret alacağını söyledi.

Bakan Selçuk’tan sonra söz alan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yaptığı açıklamada, “2021 yılında geçerli olacak asgari ücret gördüğünüz gibi işveren ve hükümet kesimi temsilcileri tarafından oy çokluğuyla belirleniyor. İşçi kesimi olarak alınan karara muhalif kalıyoruz ve katılmıyoruz.” dedi. Bu açıklamaların ardından Belediyelerden Farklı farklı asgari ücret açıklamaları geldi.

CHP’li belediyeler Asgari ücreti 3 bin 100 liraya çekti

Belediyeler Asgari Ücreti Farklı Farklı Uygulayacak!

Belediyeler Asgari Ücreti Farklı Farklı Uygulayacak!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararını vermeden Hemen önce muhalefet harekete geçti. Yeni asgari ücreti 3 bin 100 lira ilan eden Ankara ve Adana Büyükşehir Belediyelerini,  dün de çok sayıda ilçe belediyesi izledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ nun asgari ücretin 3 bin 100 TL olması gerektiği yönündeki açıklamasının ardından, CHP’li belediler bu asgari ücrete geçti. Önce Konya’nın Tuzlukçu İlçesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, belediyede asgari ücreti 4 bin 500 lira yaptı. Ardından Ankara ve Adana Büyükşehir Belediyeleri ile çok sayıda ilçe belediyesinde asgari ücret artırıldı. Manisa Akhisar, İzmir Bornova ve Konak, Mersin Mezitli ve Eskişehir Tepebaşı ilçe belediyelerinde asgari ücret 3100 lira oldu.

MÜJDEYİ YAVAŞ VERDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da belediye çalışanları için asgari ücretin 3 bin 100 TL olacağı müjdesini verdi. Yavaş “Yılbaşıyla birlikte belediyemizde görevli mesai arkadaşlarımızın maaşının en az 3 bin 100 TL olmasına karar verdik. Tüm çalışma arkadaşlarıma emekleri için teşekkür ediyor, aldığımız kararın hayırlı olmasını diliyorum” açıklaması yaptı. Daha önce de CHP’li Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar belediyede asgari ücretin 3 bin 100 TL’ye çıkarıldığını duyurmuştu. Kırşehir Belediyesi de çalışanların maaşlarında yüzde 40’a varan bir iyileştirme yaptı. Manisa’nın CHP’li Akhisar İlçesi’nde de Başkan Besim Dutlu asgari ücretin 3 bin 100 liradan az olmayacağını açıkladı.

GİDEREK YAYILIYOR

İzmir Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Genel başkanımızın 3 bin 100 lira asgari ücret ödeme tavsiyesine Bornova Belediyesi olarak bire bir uyacağız” dedi. Mersin Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da imzaladığı toplu sözleşme ile asgari ücretin ek ödemelerle 3 bin 650 TL’ye çıkarıldığını duyurdu. İzmir Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da “Asgari ücreti 3 bin 500 TL olarak uyguluyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışının tüm Türkiye’ye yansıması en büyük dileğimiz” dedi. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nde de Genel İş Sendikası ile imzalanan toplu sözleşmenin ardından asgari ücret 3 bin 425 TL’ye yükseltildi. Konya’nın Tuzlukçu İlçesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, belediyede asgari ücreti 4 bin 500 lira yaptığını duyurmuştu. Artvin’in Şavşat İlçe Belediyesi’nde CHP’li Belediye Başkanı Nihat Acar, işçilere yüzde 70 oranında zam yapıldığını açıkladı. Zammın ardından 2 bin 600 lira olan maaşlar 4 bin 400 liraya yükseldi.

İYİ Partili belediye asgari ücreti 3 bin 650 TL yaptı

Belediyeler Asgari Ücreti Farklı Farklı Uygulayacak!

Belediyeler Asgari Ücreti Farklı Farklı Uygulayacak!

Isparta’nın Uluborlu ilçe Belediye Başkanı Mehmet Aziz Tuna belediyede en düşük işçi maaşını alacak personelin ücretinin 3 bin 650 TL olacağını bildirdi.

İYİ Partili Uluborlu Belediye Başkanı Mehmet Aziz Tuna belediyede görev yapan bir işçinin ikramiye ve sosyal yardımlarla alacağı en düşük ortalama ücretin 3 bin 650 TL olacağını açıkladı.

MHP’li belediyeden yeni asgari ücret düzenlemesi

Belediyeler Asgari Ücreti Farklı Farklı Uygulayacak!

MHP’li Kastamonu Belediyesi, 2021 yılı itibariyle en düşük işçi maaşının 3350 TL olacağını duyurdu.

MHP’li Kastamonu Belediyesi, iktidarın 2021 yılı asgari ücretini belirlediği gün CHP’li belediyeler gibi kendi alt sınırını açıkladı.

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, belediye olarak belirledikleri en düşük işçi maaşına ilişkin kararı “Kastamonu’muza en iyi hizmeti sunabilmek adına Kastamonu Belediye ailesi olarak omuz omuza mücadele ediyoruz.

Yeni yıl itibariyle Belediyemizin imkanları doğrultusunda en düşük işçi maaşımızı 3350 lira olarak belirledik. Hayırlı uğurlu olsun.” ifadeleriyle duyurdu.

Güvenliğin Sesi Haber

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir