Aşılamada Sıra 65 Yaş Üstüne Geldi

Bugün 85 yaş ve üstü vatandaşların aşılanması tamamlandı.

Aşılamada ikinci aşamaya geçildi

Hafta başından itibaren ise 65-84 yaş aralığına aşı yapılması planlanıyor. Türkiye’ye 2. Partide gelecek 10 milyon doz aşıdan 6,5  milyonu Olan İlk dozu Bugün İstanbul’a Geldi.

Aşılamada Sıra 65 Yaş Üstüne Geldi

Kovid-19’a karşı başlatılan aşılama takvimi hazırlanan takvim doğrultusunda devam ederken, hafta başı Türkiye’ye ulaşması beklenen 10 milyon dozluk ikinci parti aşının 6,5 milyon dozu bugün sabah saatlerinde İstanbul’a geldi. Gelen Aşıların 14 günlük test süreci başladı. 14 Ocak’ta sağlık çalışanlarıyla başlayan aşılamayı 90 üstü yaş grubu izlemiş, sonrasında ise 85 yaş üzeri vatandaşların aşılamasına geçilmişti. Bugün 85 yaş ve üstü vatandaşların aşılanması tamamlandığı açıklandı. Bugün den (Pazartesi) itibaren ise 65-84 yaş aralığındaki vatandaşların aşılanmasına başlandığı açıklandı.

10 Milyon Doz Aşının 6,5 Milyon Dozu Bugün Saat 6 Sularında İstanbul’a Geldi

Aşılamada Sıra 65 Yaş Üstüne Geldi

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Çin’den gelecek olan 10 milyon doz aşının 6,5 Milyon dozu bugün sabah saat 6 civarında İstanbul’a indi.  Gelen İlaçlar incelenmek üzere Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne gönderildi. Aşılar Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü uzmanlarınca 2 hafta boyunca incelenecek. 14 günlük test sürecinin sonunda, 7-8 Şubat tarihleri arasında analizin tamamlanmasından sonra kullanım onayının çıkması öngörülüyor.

‘Sıranız Geldi’ Yalanına Dikkat!

Sağlık Bakanlığı, ‘Aşı sıranız’ geldi yalanıyla vatandaşları dolandırmaya çalışanlara karşı uyarıda bulundu. Bakanlık, “Kısa mesajda yer alan linke tıklamayınız.” notunun gönderildiğini ve gönderilen linke tıklanmasının istendiğini bildirerek Vatandaşların kesinlikle bu tür mesajlara itibar etmemelerini ve Linke tıklamamaları konusunda uyardı.. Uzmanlar, her zaman turkiye.gov.tr, www.covid19asi.saglik.gov.tr ve enabiz.gov.tr gibi resmi bağlantılardan bilgi alarak işlem yaptığınızdan emin olun uyarısında bulunuyor.

Gelecek Olan 10 Milyon Dozundan Özel Güvenlik Görevlileri’ de Aşılanacak

Gelen 6,5 milyon doz aşının en kısa zamanda 3,5 milyon aşının’ da gelmesiyle 10 milyon doz aşıya ulaşılacağı belirtilerek bu aşılan onayıyla birlikte; Aşılamada ikinci grupta yer alan asker, polis, kritik görevdeki kişiler, zabıta/özel güvenlik, cezaevleri, eğitim, gıda ve taşımacılık sektörlerinde çalışanların randevulu sistemle aşılanması başlayacak. Türkiye’ye gelmesi beklenen 10 milyon doz aşıdan 3 milyon dozu ilk aşılanması yapılan sağlık çalışanları, yaşlılar ve bu kişilerin bakımında görev alan personele ikinci doz olarak vurulacak. 13 Ocak’ta ilk aşılaması olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ikinci doz aşısı ise 11 Şubat’ta yapılacak. 12 Şubat’ta ikinci doz aşılama başlayacak.

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir