Özel Güvenlik Görevlilerine Yıpranma Payı Verilebilir!

GÜSOD Başkanı Levent Güler: Özel güvenlik görevlilerine yasa kapsamında yıpranma payı verilebilir

Güsod Başkanı Levent Güler

GÜSOD Başkanı Levent GÜLER, Para ve değerli eşya naklinin özel güvenlik sektörünün en riskli alanlarından birisi olduğunu belirterek; Bu Alanda Çalışanlara Yıpranma Payı Verilebilir Dedi

Özel Güvenlik Görevlilerine Yıpranma Payı Verilebilir!

Ülkemizde, para ve değerli eşya nakli özel eğitimli ve silahlı “Özel Güvenlik Görevlileri” tarafından yapılıyor. Özel güvenlik sektörünün önemli ve çok özel bir faaliyet alanı. Bu faaliyetleri icra edecek özel güvenlik görevlileri, ayrıca bazı ilave eğitimler alıyor ve özel olarak seçiliyor. Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) Başkanı Levent GÜLER; Para ve değerli eşya naklinin özel güvenlik sektörünün en riskli alanlarından birisi olduğunu belirterek,

Riskli Alanlarda çalışan Özel Güvenlik Görevlilerine Yıpranma Payı verilmesini Talep ediyoruz

Özel Güvenlik Görevlilerine Yıpranma Payı Verilebilir!

“Bu faaliyetin icrasında sürekli risk altında ve tehditlere açık olarak görev yapan özel güvenlik görevlilerinin; Özlük haklarında yapılacak iyileştirmelerin yanı sıra fiili hizmet zammı ve vazife malullüğü gibi konularda belirli adımların atılmasını talep ediyoruz.” dedi.

Para ve değerli eşya nakli özel güvenlik sektörünün en riskli alanlarının başında geliyor. Taşınan kıymetlerin yüksek değere sahip olmasının yanı sıra, personelin can güvenliğinin sağlanması, araç ve ekipmanın emniyeti; Gün içinde ulaşılan hizmet noktalarının fazlalığı gibi unsurlar yapılan işin riskini artırıyor. Bu sebeple bu alanda görev yapan özel güvenlik görevlilerinin sürekli dikkatli olmaları gerekiyor. Bu faaliyetleri icra eden özel güvenlik görevlileri operasyon sürecinde fiziksel olarak gösterdikleri eforun yanında zihinsel olarak da yüksek efor harcıyorlar. Taşıma esnasındaki meydana gelen her türlü gelişme ve anlık değişimler; Özel Güvenlik görevlilerin hem fiziksel hem de zihinsel anlamda yıpranmasına sebebiyet veriyor.

Teknoloji entegrasyonuyla riskleri sıfıra indirmek mümkün

Özel Güvenlik Görevlilerine Yıpranma Payı Verilebilir!

Teknolojik olanakların gelişmesiyle birlikte para ve değerli eşya taşımacılığı da gelişen bu teknolojilerden faydalanmayı sürdürüyor, endüstri 4.0 ve genişleyen internet bant hacmi özel güvenlik sektöründe de etkisini gösteriyor. Bu alanda kullanılan teknolojilerin başında, zırhlı araçlardan canlı video aktarımı, araç sürüş performanslarının saniye bazlı takibi, taşınabilir panik butonları, her adımda görüntülü kayıt alınması, sipariş ve mutabakat süreçlerinin kağıtsız ortamda özel sistemler üzerinden işletilmesini ve anlık takibin uçtan uca verimli yönetimi yer alıyor. İletişim ve görüntülü haberleşme sistemleri aracılığıyla tüm işlemler canlı olarak 24 saat izleyebiliyor ve operasyonel riskler bu sayede kontrol altına alınıyor. Ayrıca, zırhlı araçların rotasının sanal gerçeklik ortamına taşınması, bekleme süresi takibi, aşırı hız, kontak kapalıyken hareket ihlali, rota ve noktalama ihlali gibi teknolojiler de iş süreçlerinin optimize edilmesini sağlıyor. Sistem ve yazılımlar sayesinde kaynak ve araçların sahada optimizasyonu sağlanırken riskler de neredeyse sıfıra indirgenebiliyor.

En önemli tedbir saldırı olmadan alınan önemlerdir

Para ve değerli eşya taşımacılığının en çok bankalar ile perakende ve kuyumculuk sektörü alanında faaliyet gösteren şirketler tarafından kullanıldığını belirten GÜSOD Başkanı Levent GÜLER, “Para ve değerli eşya nakli gerçekleştiren firmalar sürekli olarak saldırı riski ile karşı karşıya. Bu kapsamda en başta gelen önlemin, saldırı öncesi alınan aksiyonlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu önlemleri sıralamak gerekirse, her senaryo özelinde gerçekçi simülasyonların uygulanması, o anki şartlara ve duruma göre analitik düşünme ve soğukkanlı kalabilme kabiliyetinin özel güvenlik görevlilerine kazandırılması ve tüm personelin sürekli eğitilmesi olarak özetleyebiliriz. Sektörün bu alanında çalışan özel güvenlik görevlileri, para ve değerli eşya taşıma güvenliği, risk algısı, risk farkındalığı, tehdit-soygun ve kaza sırasında davranış şekilleri ve ileri sürüş gibi oldukça kapsamlı eğitimler alıyorlar.” dedi.

İşin doğası gereği tüm önemler alınmış da olsa yine de saldırıya maruz kalma ihtimalinin bulunduğunu belirten GÜLER, “Bu tip durumlarda öncelikli olan özel güvenlik görevlilerinin can güvenliğidir. Ayrıca çevrede bulunan kişi veya kişilerin canını tehlikeye sokacak her türlü hal ve hareketten kaçınmaları hususundaki tüm prosedürler kendilerine anlatılmakta ve bu konuda detaylı talimatlar verilmekte. Oluşturulan senaryolarda bu husus eğimler ile pekiştirilmekte. Özel güvenlik görevlileri ayrıca çelik yelek gibi koruyucu teçhizatla donatılmaktalar ve portatif cihazları ile durumu haber verme imkanlarına da sahipler.” dedi.

Pandemi döneminde güvenli teslimat öne çıktı

Pandemi döneminin tüm zorluklarına rağmen para ve değerli eşya taşımacılığı alanındaki hizmetlerin kesintisiz olarak sürdürüldüğünü vurgulayan Levent GÜLER, “Pandemi sürecinde Anadolu’da kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren esnafının İstanbul’a gelememesi nedeniyle taşıma işlemleri bu alanda faaliyet gösteren özel güvenlik şirketleri tarafından karşılandı. Ayrıca yine bu dönemde gerek kısıtlamalar sebebiyle ve gerekse evlerinden çıkma konusunda tereddüt edenlerin çoğunlukta olması nedenleriyle tüm ihtiyaçların e-ticaret üzerinden karşıladığını gördük. Bu husus değerli mamul sınıfına giren mücevher, altın takı ve yatırım amaçlı alınan altınların online satışlarında güvenli teslimatı öne çıkardı. Sektörümüzün, bu konuda oluşan talepleri başarılı ve güvenli şekilde yerine getirdiğini söyleyebilirim.” dedi.

Özel güvenlik görevlilerine yasa kapsamında yıpranma payı verilebilir

Özel güvenlik görevlilerinin en büyük sorunlarının başında ise iş sürecinde karşılaşılan yoğun riskten dolayı ‘mesleki yıpranma’ geliyor. Yüksek risk altında icra edilen görevlerin, personelin hem fiziki hem de zihinsel anlamda olumsuz etkilere maruz kalmasına sebep olduğunun altını çizen GÜLER, “Bu olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla para ve değerli eşya taşımacılığında görev yapan özel güvenlik görevlilerine yasa kapsamında yapılabilecek yeni düzenlemeler ile özlük haklarında bazı iyileştirmelerin yapılabileceğine inanıyoruz. Yapılabilecek bu iyileştirmeler arasındakilerin en önemlileri özel güvenlik görevlilerine fiili hizmet zammı ve vazife malullüğünün verilebilmesidir. Bu konunun tüm sektör üzerinde çok önemli etkilerinin olacağını ve büyük bir motivasyon sağlayacağını değerlendiriyoruz.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

2 thoughts on “Özel Güvenlik Görevlilerine Yıpranma Payı Verilebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir