Özel Güvenlik Görevlileri Günü Kutlu Olsun!

Özel Güvenlik Sektöründe Büyük Fedakarlıklarla Canını Siper Ederek Görev Yapan Tüm Özel Güvenlik Çalışanların Özel Güvenlik Günü ve Haftasını Kutluyoruz. 

Özel Güvenlik Görevlileri Günü Kutlu Olsun!

Özel Güvenlik Sektöründe Çalışan Özel Güvenlik Görevlilerinin Beklentisi Özlük Haklarında yapılacak Olan İyileştirmeler.

Özel Güvenlik Görevlileri Günü Kutlu Olsun!

26 Haziran 2004’te yürürlüğe girerek özel güvenlik hizmetlerinin yasal çerçevesini belirleyen 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve İlgili Yönetmeliği 17 yılı geride bırakırken, kanunun kabul edildiği 26 Haziran da Özel Güvenlik Günü ve Haftası olarak kutlanmaya devam ediyor.

Güvenlik-İş Sendikası Kurucu Genel Başkanı Bolat Ankaralı Özel Güvenlik Günü ve Haftası Münasebetiyle Mesaj Yayınladı.

Özel Güvenlik Görevlileri Günü Kutlu Olsun!

Bolat Ankaralı Mesajında; “Her koşulda, cesaret ve büyük fedakarlıkla canını siper ederek görev yapmayı sürdüren; Kolluk kuvvetlerimizin en büyük destekçisi olan Özel Güvenlik görevlilerine verdikleri tüm mücadelelerinden dolayı kutluyorum; Özel Güvenlik camiasının, Özel Güvenlik Günü kutlu olsun” dedi.

Bolat Ankaralı, Özel Güvenlik Günü ve Haftası kapsamında yaptığı açıklamada; Özel Güvenlik görevlilerinin başta gelen sorunları arasında çalışanların özlük haklarının iyileştirilmesi; Şehitlik hakkı verilmesi, KİT’lerde Çalışanların kadro sorunu ve TYP’ li çalışanların 24 ay kuralının kaldırılması gerektiğine dikkat çekti.

Ankaralı Açıklamasında; “Özel Güvenlik görevlilerinin sorunlarının çözülemediğini söyleyen Ankaralı, KİT’lerde çalışanların hala kadroya alınmadığını; Yıllardır Özel Güvenlik Görevlilerinin Özlük Hakları Konusunun hala Çözüme kavuşturulamadığı, Şehitlik Hakkının Artık Gündeme bile gelmesinin bir kez daha altını çizmek isterim” dedi.

Bolat ANKARALI “5188  sayılı yasanın kapsamlı bir biçimde gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, bu kapsamda Özel Güvenlik Yenileme Eğitim ve sınavlarının Kaldırılıp Alan eğitimleri verilmesi bu eğitimin ücretlerinin’ de işverenlerce karşılanması gerektiğini” ifade etti.  Kamu ve Özel Sektörde çalışan Özel Güvenlik Görevlilerine taban ücret belirlenmesini belli oranda arttırılması, fazla mesai ücretlerinin yükseltilmesi, genel tatil ücreti ve yıllık izin haklarının arttırılmasıyla birlikte Özel Güvenlik görevlilerine vazife malullüğü hakkının tanınmasının da gerekli olduğunu ifade eden Ankaralı; Bununla birlikte özel güvenlik görevlilerinin vefatı, yaralanması durumunda tazminat ödenmesi gerektiğini” ifade ederek sözlerini sürdürdü.

Bolat ANKARALI “TYP’li Çalışanların sorunlarının biran Öce Çözülmesi Gerekiyor”

Yıllardır TYP kapsamında çalışanların 24 ay kuralına takıldıklarını 24 ayı dolduranların 2 yıl ara vermesi gerektiğini ifade eden Ankaralı; “Özel Güvenlik görevlilerinin Okullarda çalışırken sürekli olarak çalışmasının sağlaması gerektiğini” dile getirdi.

Bolat Ankaralı, “TYP programı yani toplum yararına olan bu programda yanlışlar var, düşünülmeden konulan kurallar, her yıl 30 bin MEB okul güvenliğini işsiz ve çaresiz bırakıyor, Okulu, Öğretmeni ve Öğrenciyi korumasız bırakıyor İşsiz kalan bu insanlar aileleri ile birlikte mağdur oluyorlar, uzun yıllar iş bulamayan Özel Güvenlik görevlileri oluyor” dedi.

Güvenliğin Sesi Haber

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir