Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesinde Güvenlik Kıyımı!

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Bünyesinde Çalışan 12 Özel Güvenlik Görevlisi  WhatsApp mesajı ile işten çıkardı

Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesinde Güvenlik Kıyımı!

Özel Güvenlik Görevlisi Gökmen Karagöz; “Odağında insan olan, sosyal demokrat olan, emekten yana olan CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin; Bize uygun gördüğü bu muamelesi bizleri derinden yaralamıştır” dedi.

Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesinde Güvenlik Kıyımı!

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde 2015 yılından itibaren Özel Güvenlik görevlisi olarak çalışan 12 işçi, hak aradıkları için bayram öncesinde Kod46 ile işten çıkarıldı. İşçilere, işten çıkarıldıkları WhatsApp mesajı ile bildirildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde 2015 yılında Özel Güvenlik personeli olarak işe başlayan 12 işçinin sözleşmesinin bitimine 19 ay kala bağlı oldukları Özel Güvenlik firmasının Belediye tarafından Sözleşmesinin fesih edildi.

Yaklaşık 20 gün sonra asıl işveren olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Özel Güvenlik işinin başka bir firmaya verilmesiyle; İşçilerin yeni  Özel Güvenlik firması ile anlaşma imzalaması istendi. 2017’deki bu değişiklik ile yeni sözleşmede işçilerin maaşı 800 ile 1000 lira arasında aşağı çekildi.

‘GEÇİCİ OLDUĞU’ SÖYLENDİ

İşçilere bu durumun geçici olduğu, birkaç ay sonra şartların yine eski seviyede olacağı söylendi. Fakat aylar geçmesine rağmen bir değişiklik olmadı. İşçiler, yarım kalan sözleşmelerinden doğan hak kayıplarını sorduğunda, o haklar için dava açılması gerektiği tavsiye edildi. Bu uyarıyı dikkate alan işçiler, gasp edilen hakları için dava açtı.

WHATSAPP MESAJI İLE İŞTEN ÇIKARILDILAR

Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesinde Güvenlik Kıyımı!

Bunun üzerine belediye, emekçileri “işverenin güvenini kötüye kullanma” suçlaması ile 8 Temmuz’da, Kod46 kapsamında sözlü ya da yazılı bir uyarıda bulunmadan tazminatsız olarak işten çıkardı. Karar, işçilere WhatsApp mesajı yoluyla iletildi.

MAĞDURİYETLERİNİ DİLE GETİRDİLER

Geçen hafta Kapaklı ilçesinde bir basın açıklaması yapan emekçiler, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gelecek İçin Sol Kanat ve Memleket Partisi’nden temsilcilerin de katılımıyla yaşadıkları mağduriyeti kamuoyuna duyurdu.

‘TÜM İŞÇİ SINIFININ MESELESİDİR’

İşçilerden Gökmen Karagöz “Odağında insan olan, sosyal demokrat olan, emekten yana olan CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin, bize uygun gördüğü bu muamelesi bizleri derinden yaralamıştır” derken, açıklamada şunları vurguladı:

“Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından biz 12 personelin bu şekilde çıkarılması bir demokrasi ayıbıdır. Nüfusunun dörtte üçünün ücretli olduğu bir ülkede emeğin hakları yok edilerek demokrasinin var edilmesi mümkün değildir. CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından sergilenen hak arama özgürlüklerine yönelik bu baskıcı tutumlar, ülkemizdeki demokrasi arama mücadelesine vurulmuş bir darbedir. Bugün Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bizlere yaşattıkları, aslında tüm işçi sınıfının meselesidir.” Kaynak: İleri Haber

Güvenliğin Sesi Haber

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir