GÜSOD Metrodaki Sistem Aramaya Müsait Değil!

Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği Başkanı: Metrolardaki sistem aramaya müsait değil

GÜSOD Metrodaki Sistem Aramaya Müsait Değil!

İstanbul’daki Kadıköy-Tavşantepe metrosunda bir kadının bıçaklı saldırgan tarafından tehdit edilmesinin ardından metrolardaki özel güvenlik personeli gündeme geldi.

GÜSOD Metrodaki Sistem Aramaya Müsait Değil!

Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) ve Securitas Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu metro gibi alanlarda özel güvenlik tedbirlerinin riskler dikkate alınarak belirlendiğini ifade etti.
Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine göre İstanbul’da yaşanan olaya işaret eden Kösereisoğlu, “Bizim geçmişimizde buna benzer problem haline gelen riskler gerçekleşmediği için riskler kitabımızda yok” dedi.
Ülke geneli ve metro gibi alanlarda son 5 yıl içinde ne tip riskler varsa onların dikkate alındığını anlatan Kösereisoğlu, bu tip saldırıların otobüs, metrobüs, minibüs gibi yerlerde de meydana gelebileceğine dikkati çekerek, “Her vagona özel güvenlik koyup ‘Cebinde ne var?’ diyebilir miyiz? 1 kişi böyle bir olay yaptı, bir paterne (modele) dayanıyor mu? Milyonlarca insan geçiyor. Kaçının başına geldi? Yoka yakın” görüşünü dile getirdi.
GÜSOD Metrodaki Sistem Aramaya Müsait Değil!

Türkiye’deki metro sisteminin daha çok terör ve bombalama gibi ihtimaller göz önüne alınarak korunduğunu anlatan Kösereisoğlu, “Batı’da da böyle. Orada risk daha fazla. Uyuşturucu kullanan insanlar var” ifadelerini kullandı.

GÜSOD Metrodaki Sistem Aramaya Müsait Değil!

Metrobüs duraklarında özel güvenliklerin olduğunu ifade eden Kösereisoğlu, “Yankesicilik, gasp, taciz, tecavüz gibi olaylardan arındırılıyor buralar. Ama vagonlarda özel bir tedbir yok. Metrobüs, otobüs de aynı şekilde. Buralarda bazen 150-200 yolcu oluyor. Belediye otobüslerine tık diye geçebiliyorsunuz. Her birinin içine eleman mı koyacağız. Bıçakla AVM’lerde de saldırabilir. Herkesin başına polis ya da özel güvenlik veremeyiz. Gidip cinnet geçirebiliyor. ‘En ufak bir hadiseye bile mahal vermeyeceğiz’ diye bir iddiayla ortaya çıkarsanız hayatın akışını bozar. İnsanlar işine iki saatte gidebilir” dedi.
Metrolardaki sistemin uçağa binişteki gibi aramaya müsait olmadığının altını çizen Kösereisoğlu, bıçak olmasa şiş ya da muştayla içeri girilebileceğini ifade ederek, “Ne sıraya sokabilirsiniz ne arayabilirsiniz” dedi.
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir