Çalışma Bakanlığı Sendikaların Üye Sayılarını Açıkladı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İşçi Sendikalarının Üye Sayılarını Açıkladı

Çalışma Bakanlığı Sendikaların Üye Sayılarını Açıkladı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Yayınlanan Temmuz Ayı İstatistiklerinde İşçilerin Sendikalara Güveninin Azaldığı Görüldü

Çalışma Bakanlığı Sendikaların Üye Sayılarını Açıkladı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından her yıl Ocak ve Temmuz ayında yayınlanan istatistikleri, Resmi Gazetede yayınlandı. Buna göre Temmuz ayı itibariyle Çalışan sayısı 693 bin aratarak 16 milyona yaklaştı. Fakat Çalışanların Sendikalara olan güveni giderek azalmaya devam ediyor. Ocak ayına göre Sendikalılık oranı %14,26 ya düştü. Toplam çalışan 16 milyona yaklaşan çalışandan ancak iki milyon iki yüz seksen bini Sendikalara üye oldu kalan 14 milyon işçi ise halen sendikasız olarak çalışmaya devam ediyor.

Çalışanların Sendikalara Duyduğu Güven Git Gide Azalıyor.

Çalışma Bakanlığı Sendikaların Üye Sayılarını Açıkladı!

Güvensizliğin sebebi olarak birçok sendikanın işçilerin haklarını korumak yerine işverenin yer alması ve sadece alacağı aidatları düşünmesi olarak gösterildi. Türk-İş Konfederasyonuna ait 33 Sendikadan 32 si barajı geçerken; Hak-İş Konfederasyonuna üye 20 sendikadan 17 si barajı geçti; Disk üyesi 21 sendikadan ise sadece 6 sendika barajı geçti; 10 Üyesi olan Ülkem-İş Konfederasyonunun ise sadece bir sendikası barajı geçti. 113 Bağımsız Sendikanın sadece dördü barajı geçebildi.

Savunma ve Güvenlik İşkolunun İse Parlayan Yıldızı Güvenlik Koruma-İş Sendikası Oldu

19 işkolunda faaliyet gösteren  17 sendikadan sadece 5 sendika barajı geçebildi. Bunlar Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Türk Harb-İş ve Güvenlik-İş; Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Özgüven-Sen, DİSK Konfederasyonuna Bağlı Güvenlik-Sen oldu.

Bu sendikalar arasına 2021 Yılı sonunda kurulan Güvenlik Koruma-İş  Sendikası ise Ocak ayına göre 6 ay içinde üye sayısını %386 arttırarak Savunma ve Güvenlik İşkolunda en büyük artışa imza attı. Güvenlik Koruma-İş Sendikası bu iş kolunda çalışan işçilerin kazanıp emin adımlarla büyümeğe devam edeceğini gösteriyor.

 Savunma ve Güvenlik İşkolunda Güvenlik-İş ve Özgüven-Sen Sendikaları üye Kaybı yaşarken Türk Harb-İş, Güvenliksen ve Koruma Güvenlik-İş Üye sayılarını Artırdı.

İşkolunda çalışan özel güvenlik görevlileri üyesi oldukları sendikaların işlerinin sadece aidat toplamak olduğunu ileri sürerek; Özel Güvenlik Görevlilerinin hakları için Güvenlik-Koruma Sendikasının mücadele ettiğini bununda karşılığını 6 ayda barajı geçerek aldığını ifade ettiler. 19 İşkolunda çalışan sayısının 6 bine yakın artarken Güvenlik-İş Sendikası ile Özgüven-Sen Sendikalarının üye sayılarında yaşanan düşüşün bu sendikalara olan güvenin kaybolması olduğu iddia edildi.

Güvenliğin Sesi Haber

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir